Ucuz akıllı telefon modelleri yakında daha iyi grafiklere kavuşacak

ucuz akilli telefon modelleri için PowerVR 8XE grafik işlemci

iPhone’un grafik işlemcisini üreten şirket, piksel sıkıştırma konusundaki uzmanlığını ucuz akıllı telefon modellerinde de göstermeyi istiyor. Imagination Technology, daha az ücret karşılığında daha gelişmiş grafikler sunacak PowerVR 8XE serisi grafik işlemcilerini duyurdu.

Yoğun grafik içeren mobil oyunları herhangi bir takılmaya maruz kalmadan deneyimlemeyi vadeden Vulcan API için geliştirilen donanımın hazırlanmasında, Imagination’ın daha az kaynak kullanarak daha çok şey yapmayı öğrenmesi önemli bir rol oynuyor. Yeni grafik işlemcisi, ucuz akıllı telefonların yanı sıra set üstü kutularda ve otomobillerde kullanılabilecek.

Boyut itibarıyla da küçülen PowerVR 8XE grafik işlemcilerinin üretim maliyetleri düşerken, kurulumları da kolaylaştı. Bu da, Imagination’ın yeni nesil grafik işlemcilerini herhangi bir fiyat artırımına gitmeden, mevcut grafik işlemcilerinin fiyatı üzerinden pazarlayabileceği anlamına geliyor. Giriş seviyesi akıllı telefonlar içinde ayırt edici noktaların giderek azaldığı günümüzde, daha gelişmiş grafik sunan telefonlar rakiplerine ciddi anlamda üstünlük sağlayabilir. VR8XE grafik işlemcilerinin akıllı telefonların güç tüketimini de daha verimli hâle getirmesi öngörülüyor.

Yeni grafik işlemci teknolojisinin kendilerini de heyecanlandırdığını söyleyen MediaTek CEO’su Joe Chen, şirketinin bu teknolojiden faydalanacak ilk kuruluşlar arasında olmasından duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER