Manşetler

Ubuntu telefon işletim sistemi duyuruldu, ilk cihazlar 2014’te gelecek

Ubuntu’nun web sitesinde yer alan geri sayım nihayet bu akşam saatlerinde sona erdi ve Canonical Ubuntu’nun mobil versiyonunu tanıttı. Mevcut Android kernel ve sürücüleri üzerine inşa edilen, ancak Java Sanal Makinesi kullanmayan bu işletim sistemi telefonu tüm gücüyle kullanmayı vadediyor. ARM ve x86 işlemcileri destekleyen Ubuntu mobil işletim sistemi Android cihaz üreticilerine, ürettikleri cihazlarda onu az bir zahmetle çalıştırma fırsatı verecek.

Android için Ubuntu geçtiğimiz yılın şubat ayında duyurulmuştu. Canonical’ın başı Mark Shuttleworth’ün bu yıl içinde geleceğini işaret ettiği bu işletim sistemi piyasadaki cihazlar için yepyeni bir ekosistem oluşturmanın ilk adımı olarak nitelendirilmişti. Henüz herhangi bir mobil operatör veya üretici desteği duyurulmuş değil, ancak Android için Ubuntu destekli ilk cihazın önde gelen bir Android cihaz üreticisi tarafından sunulması bekleniyor.

İlk Ubuntu telefonlarının 2014’ün başında çıkacağı söylendi, ancak şirket Londra’da düzenlediği tanıtım toplantısında sunum amacıyla birkaç telefon gösterdi. Ayrıca geliştirme platformun Galaxy Nexus üzerinde kullanılabilecek indirilebilir imajları da önümüzdeki haftalarda çıkmış olacak. Galaxy Nexus şu an için desteklenen tek cihaz, Canonical ekosistem büyümeye başladıkça yazılımcıların bu cihazı kullanmasını bekliyor.

Ubuntu’nun cihaz arayüzü onu rekabette farklı kılacak birkaç detay içeriyor. Baş parmakla ekranın kenarlarından yapılan hareketler gezinmede önemli bir rol oynuyor. Canonical ekranın dört farklı kenarından sürükleme yaparak uygulamalar arasında geçiş ve içerik arama işleminin yapılacağını söylüyor. Ekranın solundan yapılan kısa sürükleme sık kullanılan uygulama tepsisini ortaya çıkarırken, soldan sağa yapılacak tam bir sürükleme de açık uygulamaları gösteriyor. Sağdan sola sürüklemeyse çalışmakta olan uygulamalara geri dönüş yapmayı sağlıyor.

Tasarım açısından bakıldığında Ubuntu kullanıcılara oldukça dinamik bir ana ekran sunuyor; bu özelliğiyle Windows Phone, Android veya iOS’ten ayırlıyor. En son görüşme yapılan kişiler, en son eklenen şarkılar, en son kullanılan uygulamalar gibi, daha çok son kullanılan içeriğe odaklanan bir ana ekran yapısı söz konusu.

Arama işlevi cihazdaki uygulamalar ve içerikler genelinde de aramayı kapsıyor. Ubuntu kendi sesli komutlarını da işletim sistemine ekleyecek; Canonical sesli veya yazılı komutların herahngi bir uygulamada çalışacağını kaydediyor. İşletim sisteminin PC’deki tarihsel kökleri de unutulmamış, Ubuntu telefonları bir monitör, fare veya klavyeye bağlanabilecek.

İlgili >> Ubuntu

İLGİLİ HABERLER