Teknoloji

Ubuntu’nun dokunma destekli işletim sistemi için 2 Ocak gününe geri sayım sürüyor

Ubuntu’nun ana sayfasına yerleştirilmiş bir sayaç 2 Ocak tarihinde duyurusu gerçekleştirilecek bir yenilik için geri sayımını sürdürüyor. Yazıyı hazırladığımız sırada geriye yaklaşık 28 saatlik bir zaman kalmıştı. Bu demek oluyor ki, yarın akşam saatlerinde Ubuntu’nun bu yeniliğinin ne olduğunu görme fırsatı bulacağız. Sayacın dışında bir de “Çok yakın, ona neredeyse dokunabilirsiniz.” şeklinde çevirebileceğimiz bir slogan bulunuyor. Bu da akıllara Linux versiyonuna dokunmatik ekran desteğinin geleceğini akıllara getiriyor.

Canonical’ın gelecek nesil Ubuntu sürümleriyle ilgili olarak verdiği ipuçlarına bakılacak olursak karşımıza çıkacak şey çok da şaşırtmayabilir. Canonical kurucusu Mark Shuttleworth geçtiğimiz ay Slashdot sitesine verdiği bir röportajda farklı cihazlarda çalışabilecek bir işletim sisteminin işaretini vermişti. 2014 yılı içinde çıkacak Ubuntu 14.04 sürümünün mobil cihaz ve tablet desteği sunmasının planlandığı iddia ediliyordu.

Geçen yılın başlarında da şirket Android için Ubuntu adında bir proje duyurmuştu. Söz konusu proje bir Android telefonu yerleştirme istasyonuna veya monitöre bağlandığında gerçek anlamda bir masaüstü deneyimi sunması için tasarlanmıştı. Öte yandan Ubuntu’nun kendisi de gelişimini sürdürüyor. 12.0.4 LTS sürümüyle birlikte menü komutlarına erişimi kolaylaştıracak yepyeni bir HUD arayüzü eklenmiş, ayrıca işletim sisteminin uygulama mağazasında da bazı düzeltmeler yapılmıştı.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Ubuntu’nun geri sayımı yarın akşam TSİ 8’de sonlanıyor. Karşımıza neyin çıkacağını hep birlikte göreceğiz.

İlgili >> Ubuntu

İLGİLİ HABERLER