Uber yapay zeka laboratuvarıyla gelecek projelerini iyileştirmeyi hedefliyor

google news abone ol

uber yapay zekaUber yapay zeka laboratuvarıyla gelecek planlarında önem verdiği projeleri daha yukarıya taşımayı amaçlıyor. Resmi adı Uber AI Labs olan araştırma grubu, şirketin yemek teslimat servisi veya sürücüsüz otomobil gibi projelerini geliştirmek için çalışacak. Laboratuvarın kadrosunu Geometric Intelligence adını taşıyan girişimin çalışanları oluşturacak. Uber söz konusu şirketi satın aldığını da açıklarken, bunun için kasasından çıkan miktar konusunda bilgi vermedi.

Uber bir süre önce ABD’nin Pittsburgh şehrinde sürücüsüz otomobil filosunu test etmeye ve bu filoyla küçük bir yolcu grubunu taşımaya başlamıştı. Şirket, kısa süre önce mobil uygulamasını da yenilemiş ve modern bir görünümün yanı sıra yeni işlevler kazandırmıştı. Uber’den yapılan açıklamada, yapay zeka laboratuvarının sürücüsüz otomobillerin de içinde bulunduğu problemlerde yaşanabilecek projelere çözüm getireceği belirtildi.

Geometric Intelligence, 2014’te üç profesör ve bir doktora öğrencisi tarafından kuruldu. New York Üniversitesi’nde bilişsel bilim üzerine çalışmalar yapan Gary Marcus, Cambridge Üniversitesi’nden otomatik öğrenme profesörü Zoubin Ghahramani ve Central Florida Üniversitesi’nden bilgisayar bilimleri profesörü Kenneth Stanley, şirketin üç profesör kurucusu oldu. O dönemde New York Üniversitesi’nde beyin dilbilimi üzerine doktora yapan Douglas Bemis de ekibin tamamlayıcı parçası oldu.

Marcus, Uber’in yapay zeka laboratuvarının direktörlüğünü üstlenecek. Ghahramani ise direktör yardımcısı olarak görev yapacak. Şirketin 15 kişilik kadrosunun önemli kısmı, San Francisco’ya taşınacak. Akademisyenler ilk etapta üniversitelerdeki görevlerini sürdürecek. İlerleyen dönemlerde ise bazıları tüm mesailerini Uber’e ayıracak.

Uber yapay zeka konusundaki çalışmalarında yolun başında olduğuna dikkat çekiyor

Uber’in ana ürün sorumlusu Jeff Holden, otomatik öğrenme konusunda bazı şeyler başardıklarını ancak genel olarak yapay zeka çalışmalarında yolun başında olduklarını dile getirdi. Holden, tüm karmaşıklığı ve belirsizliğiyle gerçek dünyayla uğraşmanın çok daha üst seviyede bir zeka problemi olduğunu belirtti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

ÖNE ÇIKANLAR