Polis ölümlü kazada Uber’in sürücüsüz aracının suçunun olmadığını düşünüyor

uber surucusuz otomobilUber sürücüsüz otomobil testlerini geçtiğimiz pazar akşamı ABD’nin Tempe eyaletinde meydana gelen ve bir kişinin ölümüne neden olan kazanın ardından askıya almıştı. Ancak ilk incelemeler, kazada Uber’in teknolojisinin bir suçunun olmadığını gösteriyor.

San Francisco Chronicle gazetesine konuşan Tempe Emniyet Müdürü Sylvia Moir, otomobilin kameralarının kaydettiği görüntülere bakıldığını belirtti. Moir, kazada hayatını kaybeden yayanın karanlıktan çıkarak doğrudan yola atladığını ve bu nedenle çarpışmayı önlemenin hem insanlar hem de otonom sistemler için çok zor olduğunu ifade etti.

Kaza sırasında araçta bir operatör bulunsa da, otomobil otonom sürüş modunda seyrediyordu. Aracın operatörü Rafaela Vasquez, kazada hayatını kaybeden kadının aniden otomobilin önüne atladığını belirtti. Sylvia Moir ise otomobilin çarpışmaya dair aldığı ilk uyarının çarpışma sesi olduğunu dile getirdi.

Uber’in sürücüsüz otomobilinin hız sınırının 56 kilometre olduğu yolda 61 kilometre hızla ilerlediği belirtilirken, hayatını kaybeden yayanın da yaya geçidini kullanmadığı ifade edildi. Ancak kaza yerinin fotoğrafı, yolun insanları karşıdan karşıya geçmeye teşvik edecek şekilde tasarlandığını gösteriyor.

Tempe polis teşkilatı kazada kimin sorumlu olduğunu tespit etmek için ABD Ulusal Ulaştırma Güvenlik Kurulu ve ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi ile birlikte çalışıyor. Ancak Moir, ilk izleniminin kazada Uber’in aracının bir suçunun bulunmadığı yönünde olduğunu belirtti. Ancak San Francisco Chronicle’ın haberinin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, Tempe polis teşkilatından bir açıklama daha geldi. Bu açıklamada teşkilatın trafik kazalarında kimin suçlu olduğuna karar vermediği belirtildi.

Uber sürücüsüz otomobil teknolojisinin kazada suçlu bulunması durumunda bundan sadece Uber’in değil, genel olarak sürücüsüz otomobil teknolojisinin olumsuz anlamda etkileneceği düşünülüyor. Uber’in otonom araçlarının daha önce karıştığı kazalardan şirket hiç sorumlu tutulmamıştı. Ancak son kazanın ölümlü olması, süreci çok daha dikkat çekici hâle getiriyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER