Uber sürücüsüz kamyon projesini rafa kaldırdı

uber surucusuz kamyonUber sürücüsüz kamyon projesiyle nakliye sektörünün geleceğine damgasını vurmayı hedeflemişti. Ancak bu büyük hedef gerçekleşemeden, şirket projenin fişini çekti. Uber, TechCrunch’a gönderdiği bir açıklamayla kararı doğruladı.

Sürücüsüz kamyon projesinde görev yapan çalışanlar, Uber’in geniş kapsamlı otonom otomobil projesine kaydırılacak. Kendi LiDAR sensörlerini geliştirmek için çalışmaya devam edecek olan şirket, talebe bağlı taşımacılık üzerine odaklandığı Uber Freight isimli yan projesini sürdürecek.

Uber İleri Teknolojiler Grubu’nun başkanı Eric Meyhofer, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Sürücüsüz kamyon programının gelişimin sonlandırmaya ve sadece otomobiller üzerindeki çalışmalarımızı sürdürmeye karar verdik. Kısa süre önce Pittsburgh’ta trafiğe açık yollara yeniden çıkma konusunda önemli bir adım attık ve bu ivmeyi korumayı amaçlıyoruz. Tüm ekibimizin enerjisini ve uzmanlığını otomobiller üzerine yoğunlaştırmanın en iyi ilerleme seçeneği olduğuna inanıyoruz.”

Sürücüsüz kamyon projesi, Uber’in 2016’da sürücüsüz kamyon girişimi Otto’yu satın almasıyla başlamıştı. Şirket bu satın almadan kısa süre sonra sürücüsüz bir kamyonla Colarado’da bir sevkiyat gerçekleştirmiş ve sürücüsüz kamyonunun yeteneklerini sergilemişti. Ancak bu satın alma, Uber ile Alphabet’in sürücüsüz otomobil şirketi Waymo’nun karşı karşıya gelmesine de neden olmuştu. Waymo, Otto’nun eski çalışanı Anthony Levandowski tarafından çalınan teknolojiyi satmak için kurulan paravan bir şirket olduğunu iddia etmişti. Levandowski, Otto’nun satın alınmasının ardından Uber’in sürücüsüz otomobil biriminin başına geçmişti.

Ancak mahkeme sürecinin başlamasının üstünden henüz birkaç gün geçmişken iki şirket sürpriz bir anlaşmaya varmıştı. Uber Waymo’ya 245 milyon dolar ödemeyi kabul etmiş, Waymo da Uber’in sürücüsüz otomobil programının kendi sırları üzerine kurulduğu iddiasından vazgeçmişti. Bu uzlaşmanın ardından Uber’in sürücüsüz kamyon programında gaza basacağı düşünülmüştü.

Uber sürücüsüz kamyon programını durdurarak sürpriz olarak sayılabilecek bir kararın altına imza attı. Taşımacılık sektörünün otonom sürüş teknolojisini hızlı benimseyecek alanlardan biri olması öngörüldüğü için Uber’in önemli bir fırsatı geri teptiği düşünülüyor.

Microsoft CEO’su TikTok görüşmeleri hakkında konuştu

Şimdi hatırlamak oldukça güç olsa da, Microsoft 2020'nin ağustos ayında TikTok'un bir kısmını satın almak için teklif vermişti. Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok'u...

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun