Uber helikopter servisi için Airbus ile birlikte çalışıyor

google news abone ol

uber helikopter

Popüler ulaşım servisi Uber, faaliyet alanları arasına gökyüzünü de ekliyor. Şirket, Sundance Film Festivali süresince ABD’nin Utah eyaletinde hızlı, şık ve oldukça pahalı helikopter yolculukları yapma imkanı sunacak. Uber, gökyüzü macerası için Avrupalı havacılık devi Airbus ile güçlerini birleştirecek.

The Wall Street Journal’a konuşan Airbus CEO’su Tom Enders, işbirliğinin şu an için bir “pilot proje” olduğunu ve nereye gittiğine bakılacağını belirtti. Enders, Uber helikopter servisi için gerçekleştirdikleri işbirliğinin heyecan verici olduğunu söylemeyi de ihmal etmedi.

Taraflar arasındaki ortaklığa dair detaylar şu an için kısıtlı. Ancak The Wall Street Journal’ın haberine göre, Airbus Uber’in hava ulaşımı servisi için gerekli helikopter tedariğini sağlayacak. Uber’in helikopterleri satın alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor. Olası bir satın almanın bugüne kadar bağımsız sürücülerle çalışan Uber’in iş modelinde belirgin bir değişiklik anlamına geleceğini belirtmek gerekiyor.

Uber daha önce de helikopterle yolculuk imkanı sunsa da, bunu kalıcı bir servise dönüştürmeyi tercih etmemişti. Şirket 2013’te New York’un Manhattan bölgesinden şehir dışındaki yazlık Hamptons bölgesine helikopter seferleri düzenlemişti. Yine aynı yıl Austin’de düzenlenen Formula 1 ABD Grand Prix’i sırasında da Uber, yarış pistine helikopterle gitmek isteyenlere hizmet sunmuştu. Şirket, Hamptons seferleri için yolculardan 3 bin dolar ücret almıştı.

Sundance Film Festivali sırasında gerçekleştirilecek seferlerde yolculara helikopter pistine gidiş ve pistten dönüş sırasında karada da hizmet sağlanacak. Servisin operasyonu Air Resources isimli Utah merkezli bir şirket tarafından yürütülecek.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER