Uber helikopter servisi için Airbus ile birlikte çalışıyor

uber helikopter

Popüler ulaşım servisi Uber, faaliyet alanları arasına gökyüzünü de ekliyor. Şirket, Sundance Film Festivali süresince ABD’nin Utah eyaletinde hızlı, şık ve oldukça pahalı helikopter yolculukları yapma imkanı sunacak. Uber, gökyüzü macerası için Avrupalı havacılık devi Airbus ile güçlerini birleştirecek.

The Wall Street Journal’a konuşan Airbus CEO’su Tom Enders, işbirliğinin şu an için bir “pilot proje” olduğunu ve nereye gittiğine bakılacağını belirtti. Enders, Uber helikopter servisi için gerçekleştirdikleri işbirliğinin heyecan verici olduğunu söylemeyi de ihmal etmedi.

Taraflar arasındaki ortaklığa dair detaylar şu an için kısıtlı. Ancak The Wall Street Journal’ın haberine göre, Airbus Uber’in hava ulaşımı servisi için gerekli helikopter tedariğini sağlayacak. Uber’in helikopterleri satın alıp almayacağı ise henüz bilinmiyor. Olası bir satın almanın bugüne kadar bağımsız sürücülerle çalışan Uber’in iş modelinde belirgin bir değişiklik anlamına geleceğini belirtmek gerekiyor.

Uber daha önce de helikopterle yolculuk imkanı sunsa da, bunu kalıcı bir servise dönüştürmeyi tercih etmemişti. Şirket 2013’te New York’un Manhattan bölgesinden şehir dışındaki yazlık Hamptons bölgesine helikopter seferleri düzenlemişti. Yine aynı yıl Austin’de düzenlenen Formula 1 ABD Grand Prix’i sırasında da Uber, yarış pistine helikopterle gitmek isteyenlere hizmet sunmuştu. Şirket, Hamptons seferleri için yolculardan 3 bin dolar ücret almıştı.

Sundance Film Festivali sırasında gerçekleştirilecek seferlerde yolculara helikopter pistine gidiş ve pistten dönüş sırasında karada da hizmet sağlanacak. Servisin operasyonu Air Resources isimli Utah merkezli bir şirket tarafından yürütülecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...