Manşetler

Twitter Türkiye’de 2021’in en çok konuşulanlarını açıkladı

twitter API Pro

2021’in sonu yaklaşırken, geride kalmak üzere olan yıla bakış atan platformlar arasına Twitter da katıldı. Mikro blog servisi, insanların sohbet ve etkileşim için buluşma noktası haline gelirken, sağlıktan siyasete, müzikten spora gündemin nabzını tutma özelliğini bu yıl da korudu.

Twitter’dan verilen bilgiye göre, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,
Twitter’da en çok konuşulan ve tweetlerde en çok bahsedilen isim oldu. Sağlık Bakanı Dr.
Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı izledi. Geçen yıla göre pandemi önlemleri hafiflese ve pandemi geçen yılki gibi gündemin ilk maddesi olmasa da, Koca’nın tweetleri yine büyük ilgi gördü.

Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da özellikle pandemi döneminde okulların kapatılıp
yeniden açılmasının etkisiyle bu yıl da en çok konuşulan isimler arasında yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, en çok konuşulan isimler arasında yedinci sırada yer aldı.

Twitter’da en çok konuşulan isimlere baktığımızda futbol dünyasından iki isim ilk 20’de kendine yer buldu. Fenerbahçeli Mesut Özil listede 14. sırada, Galatasaray’ın teknik
direktörü Fatih Terim ise 17. sırada yer aldı. En çok etkileşim alan hesaplar arasında ilk 5’te sadece Fenerbahçe’nin resmi Twitter hesabı bulunuyor.

2021 yılında Türkiye’de en çok retweet edilen tweetlerde spor ve futbolun ezici üstünlüğünü görülüyor. İlk 20 listesinde, 14 tweet, futboldan ve üç büyük takımdan paylaşımlardı. Mesut Özil’in Fenerbahçe’ye gelişini müjdeleyen tweet birinci, Beşiktaş’ın şampiyonluk tweeti ikinci sırada yer aldı. Yine spor kulüplerinin önemli günlere ve sosyal konulara ilişkin tweetleri de yoğun bir şekilde retweet edildi.

Olimpiyatlarda genç sporcularımız ve özellikle kadın sporcularımız Türkiye’ye gururlu anlar yaşattı. En çok beğeni alan tweetlere baktığımızda ilk sıralarda yer alan isimlerden biri de
boksör Buse Naz Çakıroğlu’nun yarı finale çıkma sevincini paylaştığı tweet oldu. Ayrıca Mete Gazoz’un altın madalya gururunu Türk halkıyla paylaştığı tweet de büyük ilgi gördü.

Türkiye’de 2021 yılının en üzücü gelişmelerinden biri, özellikle Türkiye’nin güney bölgelerini ve tatil beldelerini etkisi altına alan orman yangınları oldu. Özellikle Twitter’da en çok kullanılan hashtagler arasında #manavgatyaniyor ve #marmarisyaniyor etiketlerini gördük. Bu dönemde Twitter, yardım etmek isteyenlerin sosyal medyadaki iletişim ve dayanışma yeri haline geldi.

Kore popunun yaşayan efsanelerinin artık Twitter ile ilgili listelerde üst sıralarda yer alması şaşırtıcı değil. Bu yıl Twitter’da en çok konuşulan ve etkileşimde bulunulan isimlerden bazıları Koreli pop grupları ve şarkıcılar oldu. Bunların başında Türkiye’de çok sadık bir hayran kitlesine sahip olan Güney Koreli pop müzik grubu BTS geliyor. BTS listede 5. sırada yer alırken, başka bir K-pop grubu EXO da listede ilk 20’de yerini aldı.

Survivor, son yıllarda olduğu gibi Twitter sohbetlerinin de gündem maddelerinden biriydi. #Survivor2021 en çok kullanılan hashtag’ler arasında ikinci sırada yer aldı.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER