Teknoloji

Twitter taciz amaçlı kelime ve konu etiketlerini filtrelemeyi amaçlıyor

twitter çift aşamalı doğrulama
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

twitterTwitter, uzun zamandır uğraştığı taciz sorunlarını bir anahtar kelime filtresiyle çözmeyi planlıyor. Taciz karşıtı gruplardan danışmanlık alarak oluşturulan filtre kullanıcılara belirli kelimeleri veya tüm konu etiketlerini engelleme fırsatı sunacak. Şirket daha önce kullanıcılara suistimalde bulunan kişileri veya hesapları şikayet etmeye olanak sağlayan araçları sunmuştu. Ancak ilk kez tacizi, daha kullanıcı görmeden engellemeyi sağlayan bir araç sağlanmış olacak.

Konu etiketlerini filtreleme, özellikle birçok kişi veya hesabın tek bir saldırgan fikir etrafında toplanıp saldırıya geçtiği anlarda önem kazanacaktır. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse, trol olarak nitelendirilen saldırgan, polemik yaratmaya çalışan hesaplar filtrelerin etrafından dolaşmayı iyi biliyor. Filtrelenen kelimelerin harflerinde yapılacak küçük değişiklikler, yeni konu etiketleri oluşturmak veya saldırgan söylemleri ima yoluyla aktarmaya çalışmak gibi yolların izlendiğini görebiliriz.

Aslında geldiğimiz noktada, yapay zeka tabanlı araçlardan destek alınabilir. Son zamanlarda Facebook, Microsoft gibi şirketlerin sıklıkla dillendirdiği bu teknoloji sayesinde kullanıcıların yöneteceği filtrelere göre daha verimli sonuçlar elde edilebilir. Bununla birlikte, bu tarz yapay zeka tabanlı filtrelerin kullanımı Twitter’a sansürcü suçlamasının yöneltilmesine de neden olabilir.

Bununla birlikte, Twitter’ın aşırı şekilde herkese açık yapısı, bu platformda bir filtrenin varlığını diğerlerine göre daha gerekli hâle getiriyor. Üstelik diğer platformlarda çoktan çeşitli filtrelerin sunulduğunu görüyoruz. Örneğin Facebook, Instagram’daki yorumlar için bir anahter kelime sistemi kullanıma sundu.

Eğer Twitter yeni kullanıcıları bünyesine çekmek istiyorsa, o hâlde öncelikle onlara kendilerini emniyette hissettirmeli. Filtreleme aracı bu noktada önemli bir işlev görebilir.

İLGİLİ HABERLER