Teknoloji

Twitter şifreli DM özelliğini eksikler ve kısıtlamalarla kullanıma sundu

twitter algoritması

Twitter uzun süredir beklenen şifreli DM özelliğinin dağıtımına başladı. Ancak bu dağıtım bazı ciddi kısıtlamalar kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu da özelliğin gizliliğine önem veren tüm kullanıcılara ulaşmasını zorlaştırıyor.

Şifreli mesajlar özelliğinden ilk olarak sadece onaylanmış bir hesaba sahip kullanıcılar, yani Blue aboneleri yararlanabilecek. Onaylanmış kurumlara bağlı şekilde onaylanan hesaplarda da bu imkandan faydalanılabilecek. Hâlihazırda şifreli mesajlaşma için sohbetin iki tarafının da hesaplarının onaylanmış olması gerekiyor.

Özelliğin sunumunda başka sınırlamalar da söz konusu. Örneğin, grup sohbetleri ve bağlantılar dışındaki medyalar uçtan uca şifrelemeyle korunamıyor. Buna ek olarak, kullanıcıların şifrelenmiş bir mesajı doğrudan şikayet etme imkanı da bulunmuyor.

twitter dm

Twitter’ın mesajlar için sunduğu şifrelemenin düzeyi de diğer uygulamalarınınkine kıyasla daha az güvenli görünüyor. Öncelikle, miko blog servisi mesajların üst verilerini şifrelemiyor. Buna ek olarak, “Man in the middle” saldırılarına karşı da koruma sunulmuyor. Şirket şifrelenmiş mesajlara katılımcıların haberi olmadan erişebildiğini de açık şekilde belirtirken, bu tarz açıkları kapatmak için çalışıldığının da altını çizdi.

Twitter şifreli DM konusunda Elon Musk’ın belirlediği standartın altında

Bunun Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın şifreli DM deneyimi için belirlediği standartın altında kaldığını belirtmek gerekiyor. Musk, “birileri bizim kafamıza silah dayasa bile kullanıcıların mesajlarına erişememeli” demişti. Ancak özelliğin mevcut sunumu, herhangi bir kaba kuvvet olmadan şifrelenmiş mesajlara erişilebildiğini gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER