Twitter Reactions özelliğini Türkiye’de test ediyor

Twitter kullanıcıları şimdiye kadar bir tweet’e yönelik hislerini sadece beğeniyi sembolize eden kalp ikonuyla gösterebiliyordu. Ancak yakında bu durum değişecek. Twitter, Reactions adını verdiği ve kullanıcılara tepkilerini emojilerle gösterme imkanı sağlayan özelliği test ediyor. Bu testin Türkiye’de yapılması ise Twitter’ın Türkiye’ye verdiği önemin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Öncelikle söz konusu testin sınırlı bir süre için gerçekleştirileceğini belirtmek gerekiyor. Kullanıcılar bu test süresince kalp ikonunun yanında  😂, 🤔, 👏 ve 😢  emojileriyle tweet’lere yönelik hislerini belirtebilecek.

Twitter benzer bir testi 2015’te de yapmıştı. Şirket o dönemde “100” ve “kalpli gözler” gibi emojileri test etmişti. Ancak mikro blog servisi bu sefer dünya genelinde bilinen ve her yerde aynı hisleri ifade eden emojileri bulmayı amaçlıyor.

Twitter çeşitli anket ve araştırmaların ardından söz konusu dört emojiye karar verdi. En popüler emojinin “gözden yaş gelerek gülme” emojisi olduğunu belirten şirket, insanların neşelerini ve eğlencelerini ya da beğenilerini yansıtacak emojiler görmeyi istediğini dile getirdi.

Twitter’ın araştırmalarına göre, “öfke” ve “hayal kırıklığı” da yoğun şekilde hissedilen duygular arasında yer alıyor. Bazı insanlar hayal kırıklığını belirtmek istese de, Twitter’ın bunun için özel bir emojiyi sunmayı tercih etmediği görülüyor. Mikro blog servisinin üzerine yapışan “negatif ortam” imajından kurtulmayı istediği söylenebilir.

Twitter’dan yapılan açıklamada, yeni reaksiyonlar sayesinde tweet’i atanların da paylaşımlarının etkisini daha net şekilde görülebileceği belirtildi.

Twitter Reactions özelliğini Türkiye’de iOS ve Android uygulamaları ile web’de test edecek.

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...