Twitter Nijerya’da engellendi, karar Twitter’dan duyuruldu

Twitter, Nijerya’da süresiz biçimde engellendi. İlginç bir şekilde, ülkenin bilgi ve kültür bakanı tarafından Twitter’dan duyurulan açıklamaya göre, sosyal medya devi Nijerya’da “Platformun Nijerya’nın kurumsal varlığını baltalayabilecek faaliyetler için sürekli kullanımı nedeniyle” “süresiz olarak” askıya alındı.

Söz konusu hareket Twitter’ın, platformun “istismar edici davranış” politikasını ihlal etmesi gerekçesiyle, cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’nin tehditkar bir tweet’ini kaldırmasından günler sonra geldi.

Cumartesi günü, Nijerya başsavcılığı ve adalet bakanlığı, engellemeyi aşmaya çalışan herkesi tutuklayacağını ve hakkında kovuşturma başlatacağını söyledi. Hükümet kurumlarını “suçluların hızlı bir şekilde kovuşturulmasını sağlamak için başka bir gecikme olmadan” savcılarla işbirliği yapmaya yönlendirdi. Konuyla ilgili bazı haberler, Nijerya’daki insanların yasağı aşmak ve Twitter’ı kullanmaya devam etmek için VPN kullandığını işaret ediyor.

Buhari’nin silinen tweet’inde ayrılıkçıları cezalandıracağı mesajı veriliyordu. “Bugün yaramazlık yapanların çoğu, Biafra savaşı sırasında meydana gelen yıkım ve can kayıplarının farkında olamayacak kadar genç” diye yazmıştı. “30 ay boyunca tarlalarda savaşan bizler, onlara anladıkları dilden davranacağız.” Buhari, Biafra savaşı sırasında bir milyondan fazla insanın ölümüne neden olan bir generaldi.

Twitter’ın Kamu Politikaları ekibi cumartesi günü yaptığı açıklamada, konuyla ilgili “derinden endişe duyduğunu” ve Nijerya’da erişimi yeniden sağlamak için çalışacaklarını söyledi. Reuters cumartesi günü, Twitter’ın web sitesine Nijerya’nın bazı mobil operatörlerinde erişilemediğini, ancak ülkenin en büyük şehirlerinden ikisi olan Lagos ve Abuja’daki diğer operatörlerde sitenin ara sıra çalıştığını bildirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sony WF-1000XM4 kablosuz kulaklık tanıtıldı

Uluslararası Af Örgütü’nün Nijerya’daki direktörü Osai Ojigho, “Nijerya’da Twitter’ı askıya almak, insanların haklarının sadece devletin ne istediğinin dışında önemli olmadığını belirtmenin bir başka yolu.” dedi. “Bu tehlikeli bir emsal ve ne olduğu açıkça söylenmeli.”.

Uluslararası Af Örgütü, Nijeryalı yetkilileri askıya alma kararını derhal geri almaya ve “medyayı susturmaya, sivil alanı bastırmaya ve Nijeryalıların insan haklarını baltalamaya yönelik diğer planları geri almaya” çağırdı.

Nisan ayında Twitter Afrika’daki ilk ofisini Gana’da açmıştı. Twitter yaptığı duyuruda, kararının gerekçesi olarak Gana’nın ifade özgürlüğü, çevrimiçi özgürlük ve Açık İnternet’e verdiği desteği göstermişti. Nijerya’nın bilgi bakanı o sırada Twitter’ın Afrika ofislerini Nijerya’da açmama kararının ülkenin medya tarafından yanlış tanıtılmasından kaynaklandığını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü’nün 2020 tarihli bir raporuna göre, Nijeryalı yetkililer “insan hakları savunucularını, aktivistleri, medya çalışanlarını ve algılanan eleştirmenleri taciz etmek, korkutmak, tutuklamak ve gözaltına almak için baskıcı yasalar kullandı. Devlet dışı aktörler de gazetecileri yıldırma, taciz ve dayağa maruz bıraktı.”

According to a 2020 report from Amnesty International, Nigerian authorities “used repressive laws to harass, intimidate, arrest and detain human rights defenders, activists, media workers and perceived critics. Non-state actors also subjected journalists to intimidation, harassment and beatings.”

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...