Twitter Nijerya’da engellendi, karar Twitter’dan duyuruldu

google news abone ol

Twitter, Nijerya’da süresiz biçimde engellendi. İlginç bir şekilde, ülkenin bilgi ve kültür bakanı tarafından Twitter’dan duyurulan açıklamaya göre, sosyal medya devi Nijerya’da “Platformun Nijerya’nın kurumsal varlığını baltalayabilecek faaliyetler için sürekli kullanımı nedeniyle” “süresiz olarak” askıya alındı.

Söz konusu hareket Twitter’ın, platformun “istismar edici davranış” politikasını ihlal etmesi gerekçesiyle, cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari’nin tehditkar bir tweet’ini kaldırmasından günler sonra geldi.

Cumartesi günü, Nijerya başsavcılığı ve adalet bakanlığı, engellemeyi aşmaya çalışan herkesi tutuklayacağını ve hakkında kovuşturma başlatacağını söyledi. Hükümet kurumlarını “suçluların hızlı bir şekilde kovuşturulmasını sağlamak için başka bir gecikme olmadan” savcılarla işbirliği yapmaya yönlendirdi. Konuyla ilgili bazı haberler, Nijerya’daki insanların yasağı aşmak ve Twitter’ı kullanmaya devam etmek için VPN kullandığını işaret ediyor.

Buhari’nin silinen tweet’inde ayrılıkçıları cezalandıracağı mesajı veriliyordu. “Bugün yaramazlık yapanların çoğu, Biafra savaşı sırasında meydana gelen yıkım ve can kayıplarının farkında olamayacak kadar genç” diye yazmıştı. “30 ay boyunca tarlalarda savaşan bizler, onlara anladıkları dilden davranacağız.” Buhari, Biafra savaşı sırasında bir milyondan fazla insanın ölümüne neden olan bir generaldi.

Twitter’ın Kamu Politikaları ekibi cumartesi günü yaptığı açıklamada, konuyla ilgili “derinden endişe duyduğunu” ve Nijerya’da erişimi yeniden sağlamak için çalışacaklarını söyledi. Reuters cumartesi günü, Twitter’ın web sitesine Nijerya’nın bazı mobil operatörlerinde erişilemediğini, ancak ülkenin en büyük şehirlerinden ikisi olan Lagos ve Abuja’daki diğer operatörlerde sitenin ara sıra çalıştığını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Nijerya’daki direktörü Osai Ojigho, “Nijerya’da Twitter’ı askıya almak, insanların haklarının sadece devletin ne istediğinin dışında önemli olmadığını belirtmenin bir başka yolu.” dedi. “Bu tehlikeli bir emsal ve ne olduğu açıkça söylenmeli.”.

Uluslararası Af Örgütü, Nijeryalı yetkilileri askıya alma kararını derhal geri almaya ve “medyayı susturmaya, sivil alanı bastırmaya ve Nijeryalıların insan haklarını baltalamaya yönelik diğer planları geri almaya” çağırdı.

Nisan ayında Twitter Afrika’daki ilk ofisini Gana’da açmıştı. Twitter yaptığı duyuruda, kararının gerekçesi olarak Gana’nın ifade özgürlüğü, çevrimiçi özgürlük ve Açık İnternet’e verdiği desteği göstermişti. Nijerya’nın bilgi bakanı o sırada Twitter’ın Afrika ofislerini Nijerya’da açmama kararının ülkenin medya tarafından yanlış tanıtılmasından kaynaklandığını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü’nün 2020 tarihli bir raporuna göre, Nijeryalı yetkililer “insan hakları savunucularını, aktivistleri, medya çalışanlarını ve algılanan eleştirmenleri taciz etmek, korkutmak, tutuklamak ve gözaltına almak için baskıcı yasalar kullandı. Devlet dışı aktörler de gazetecileri yıldırma, taciz ve dayağa maruz bıraktı.”

According to a 2020 report from Amnesty International, Nigerian authorities “used repressive laws to harass, intimidate, arrest and detain human rights defenders, activists, media workers and perceived critics. Non-state actors also subjected journalists to intimidation, harassment and beatings.”

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon X2 işlemcili yeni Qualcomm Smart Viewer AR başlık tasarımı duyuruldu

Qualcomm Smart Viewer olarak adlandırılan ve üreticilerin ticari kulaklıklara uyarlayabilecekleri bir referans tasarım olan artırılmış gerçeklik gözlüğünün kablosuz bir versiyonunu duyurdu. Snapdragon XR2 tarafından...

Microsoft Windows 11 için Android 12.1 testlerine başladı

Microsoft, Windows 11'in Android uygulamalarını çalıştırmasına izin veren sistemi geliştirme konusunda çalışmalarına ara vermiyor. Cuma günü şirket, kullanıcıların Windows 11 bilgisayarlarında çalışan Android sürümünü...

MediaMarkt Elektroniğin Yıldızları kampanyasında dikkat çeken ürünler

Elektroniğin yıldızları MediaMarkt'ta! Akıllı telefonlardan kahve makinelerine, tabletlerden televizyonlara elektronikte aradığınız güven işin uzmanı MediaMarkt'ın mağazalarında ve mediamarkt.com.tr web sitesinde sizi bekliyor. Bu fırsat...

Twitter’dan yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için bir adım daha

Twitter kriz anında yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek adına yeni bir politikanın duyurusunu yaptı. Bu yeni politika, yanlış bilgiler barındıran tweetlerin öne çıkarılmasının engellenmesini öngörüyor. Mikro...

HP Spectre ve Envy serilerinde CPU ve GPU güncellemeleri

HP, Spectre ve Envy serilerinde çeşitli yenilemeler yaptı. Farklı fiyat noktalarındaki bireysel  tüketici cihazlarının birçoğunu yeni işlemcilerle güncelledi. Intel tarafında 12. Nesil Core yongaları...

F1 İspanya GP 2022: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2022 sezonunda ikinci Avrupa yarışı İspanya'nın Barselona şehrinde bu hafta sonu yapılacak. Bu Avrupa yarışında birçok takım yeni güncellemelerini sunmaya hazırlanıyor. Özellikle...