Mavi Tik için artık ödeme şart: Twitter’da yeni dönem başladı

Ünlüler ve kullanıcılar Mavi Tik için aylık ücret ödemek zorunda

google news abone ol

Twitter, daha önce ücretsiz olan Mavi Tik doğrulama işaretini artık sadece aylık 150 TL ödeyen kullanıcılara sunuyor. Perşembe akşamı başlayan uygulamayla, ücretsiz Mavi Tik’ler kullanıcı hesaplarından sessizce kaldırıldı.

Geçtiğimiz hafta Elon Musk, bu uygulamanın başlayacağı tarihi açıkladı ve SpaceX StarShip’in ilk fırlatılışının ardından, yeni planını devreye soktu. Değişiklik, daha önce Mavi Tik sahibi olan pek çok ünlü hesabı etkiledi. Papa, Halle Berry, Beyoncé ve Lady Gaga gibi isimler Mavi Tik’lerini kaybettiler.

Lebron James gibi bazı ünlüler ise Twitter Blue aboneliğine geçerek Mavi Tik’lerini korudular. Ancak bu durum, takipçilerinin gerçek hesapları taklitçilerden ayırt etmekte zorlanabileceği anlamına geliyor.

Twitter Blue aboneliği sadece Mavi Tik ile sınırlı değil. Aboneler, 10.000 karaktere kadar uzun tweet’ler atabiliyor, daha az reklam görüyor, daha uzun ve yüksek kaliteli videolar paylaşabiliyor ve öncelikli sıralamalardan yararlanabiliyor. Ancak bu durum, daha önce doğrulanmış kullanıcıların tweet’lerinin dikkat çekmesini ve arama sonuçlarında bulunmasını zorlaştırabilir.

Twitter’ın karlı hale gelmeye çalıştığı bu dönemde, Elon Musk’ın başlattığı bu ödeme sistemine ihtiyaç duyulabilir. Geçmişte yaşanan personel kesintilerinin yanı sıra, Musk’ın attığı bazı tweet’ler ve eylemler, reklamverenlerin platformdan kaçmasına neden oldu. Ancak son dönemde reklamverenlerin geri dönmeye başladığına dair belirtiler var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vivo S17 Pro, S17 ve S17t tanıtıldı: 50 megapiksel ön kamera, 120 Hz ekran ve 80W hızlı şarj desteği

Artık Twitter’da herkesin Mavi Tik sahibi olabileceği yeni bir dönem başlıyor. Bu uygulamanın Twitter’ın ayakta kalması için ihtiyaç duyduğu çözüm olup olmadığı ise zamanla anlaşılacak.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER
ÖNE ÇIKANLAR