Bilim

Twitter’dan koronavirüs ile ilgili durum raporu ve tavsiyeler

twitter microsoft

Twitter, koronavirus (Covid-19) ile ilgili olarak aldığı önlemleri ve kullanıcılara yönelik tavsiyelerini hazırladığı bir blog yazısıyla paylaştı. Şirket global kontrol çalışmalarındaki rolü gereği seyahat politikasını yeniden düzenledi.

Sosyal ağ şirketi iş birlikleri oluşturmak, günlük konuşmaların güvenliğini sağlamak, insanlara güvenilir sağlık bilgisi bulmaları konusunda yardımcı olmak, yardım fonlarını artırmak ve insanların doğru mesajı doğru kaynaktan almalarını sağlamak adına hayır amaçlı reklam desteğine katkıda bulunmak için çalışmalarını hızlandırıyor. Geniş bir kitleden oluşan uzman kuruluşlar, resmi hükümet görevlileri, sağlık profesyonelleri ve hizmetimizdeki epidemiyologlar ile güvenilir sağlık bilgisini olabildiğince artırmayı ve daha açık hale getirmeyi amaçlıyor.

Kullanıcıların Covid-19 ile ilgili araştırma yaparken güvenilir içerikle buluşmasını sağlamak adına, araştırma girişimi de genişletiliyor. Twitter, yaygın kullanılan yazım hataları ve aranılan sözcükler dahil, hizmetteki konuşmaları sürekli olarak denetlediğini kaydetti.

Girişimin başlatıldığı her ülkede, ulusal halk sağlığı ajansı veya Dünya Sağlık Örgütü ile direkt olarak ortaklık yapan Twitter’ın proaktif araştırma girişimi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ve bu hafta gerçekleşecek Sahra Altı Afrika ile dünya çapında yaklaşık 50 ülkede, resmi yerel ortaklıklar ile birlikte yürürlükte bulunuyor. Şirketin belirttiğine göre girişim şu ülkeleri kapsıyor: Arjantin, Avustralya, Avusturya, Bolivya, Belçika, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Finlandiya, Fransa, Almanya, Guatemala, Honduras, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İtalya, Japonya, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Singapur, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Tayland, Birleşik Krallık, Uruguay, ABD, Venezuela, Vietnam.

Günlük konuşmaların güvenliğini sağlamak

Twitter, hızı ve sınırsız yapısının kelimenin yayılması ve insanların dünya çapındaki uzman kaynaklardan son bilgilere erişimini sağlamak adına görülmemiş bir fırsat sunduğunun altını çiziyor.

Bu kritik zamanda, platformu manipüle edecek ve hizmeti kötüye kullanacak teşebbüslere karşı sıfır-tolerans yaklaşımını koruyor. Mevcut durumda, bu konularda kayda değer platform manipülasyon teşebbüsleri görülememiş. Bununla birlikte, trendler, arama ve hizmetin diğer yaygın alanlarının kötü davranışlara karşı korunmasını sağlamak adına proaktif özelliklere büyük bir ölçüde yatırım yapılıyor. Aynı zamanda bu alanlarda işleri geliştirmek adına hükümetlerden ve akademisyenlerden yapıcı ve açık bilgi paylaşımını da bekliyor.

#AdsForGood Desteği ve ek güvenlikler

Twitter, uygunsuz reklamları hedef almak adına, Covid-19’in ortaya çıkışını fırsatçı bir şekilde kullanan reklamcılardan gelecek olan herhangi bir girişimi durduracağını da kaydetti. Halkı bilgilendirmek isteyen devlet kuruluşlarının Covid-19 ile ilgili tanıtım yapmalarına ise izin verilecek.

Ek olarak, verileri doğrulamak için kampanyalar oluşturabilmelerini sağlamak ve en geniş kitlelere yaygın sağlık bilgisi verebilmeleri için, Ads for Good kredilerini kâr amacı gütmeyen kuruluşlara destek veriliyor. Twitter, Uluslararası Veri Doğrulama Ağı’nın bir parçası olarak (IFCN/@factchecknet), dezenformasyonun etkisini veri doğrulaması ve veriye dayalı gazetecilik teknikleri yoluyla azaltmaya yoğunlaşan İspanyol kuruluşu @maldita_es’i ve @malditobulo’yu desteklediğini örnek olarak gösterdi. Asya’da, Twitter’ı dünya çapında #CoronavirusFacts aracılığıyla IFCN veri doğrulayanlar ile bağlantı kurmak için kullanan Tayvan Veri Doğrulama Merkezi ile iş birliği yaptığını kaydetti. Güvenilir bilgi bulmak ve Çince söylentilerin gerçek dışılığını ortaya koymak için gerçek zamanlı olarak çalışmalar da yürütülüyor.

Twitter’ın Global Toplum Politika ekibi, zararı azaltmak için Twitter’ın gücünü kullandıklarından ötürü hesapla ilgili sorunları giderebilmeleri, uzmanlarının onaylanmış hesaba geçiş yapmaları, stratejik tavsiye arayabilmeleri için Dünya Sağlık Örgütü, birçok global hükümet ve halk sağlık kuruluşları ve dünya çapında yetkililerin de dahil olduğu ilgili üçüncü kişiler ile iletişim kanalları oluşturdu. Aynı endüstridekilerle yakın ilişkide olduğunu kaydeden ve ilgili tüm görevler arası toplantılara katılacağını belirten Twitter, açık olan tek servis olarak, verilerinin her gün araştırmada kullanıldığını ve araştırmacılarının alanı halka açık olduğunu vurguladı. Covid-19 hakkındaki araştırmaları desteklemek adına Twitter’ın verisinin kullanılmasına yönelik başvuruları da beklediğini kaydetti. Aynı zamanda, veri ürünlerinin kamu sağlığına dair acil durumlarının akademik ve sivil toplum kuruluşu anlayışını nasıl artırabileceğini değerlendirmek adına daha çok #DataForGood keşfedeceğini de dile getirdi.

Twitter, dünya çapında insani müdahale ve yardım girişimlerini desteklemek için çalışanlarının bağışlarıyla bir Covid-19 kampanya sayfası oluşturdu. Herhangi bir Twitter çalışanı ilgili kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışta bulunabiliyor.

Twitter kullanıcıları neler yapabilir?

Twitter, kullanıcıların Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ülkelerinin sağlık bakanlığını takip etmelerini, güvenilir sağlık bilgilerini araştırmalarını ve her konuşulanı dikkate almamalarını tavsiye ediyor. “Şüpheli veya kötü eğilimli bir şey görürseniz bize doğrudan rapor edin. En önemlisi Tweet atmadan önce bir kere daha düşünün.”

Twitter Anlar’da, Covid-19 ile ilgili global olarak neler olduğuna dair bütün hikayenin anlatıldığı daha uzun formdaki içerik de düzenlendi. Eğitmenler ve ebeveynler için UNESCO ile iş birliğiyle oluşturulan medya okuryazarlığı rehberine göz atılması da tavsiye ediliyor. @TwitterSafety ve @Policy hesaplarının da takip edilmesi öneriliyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER