Teknoloji

Twitter’ın gizli kaynak kodları sızdı

elon musk twitter

Elon Musk yönetimi altındaki Twitter, bir başka utandırıcı gelişmeyle karşı karşıya gibi görünüyor. New York Times’ın haberine göre, sosyal medya sitesinin kaynak kodlarının bir kısmı internete sızdırıldı. Kaynak kodları, Twitter’ın temel yapısını oluşturan programlama dilleri olarak nitelendirilebilir.

Mahkeme belgelerine göre Twitter, Github adlı iş birlikçi programlama ağına yüklenen ihlal edici kodların kaldırılması için telif hakkı ihlali iddiasında bulundu. Kodlar aynı gün kaldırıldı ancak ne kadar süre yayında kaldığı, sızıntının kapsamı ve derinliği hakkında bilgi verilmedi. Twitter, Github’a kodları yükleyen kullanıcının ve kodlara erişip indirenlerin kimliğini açıklamasını emreden ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

New York Times’ın şirket içindeki kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Twitter yöneticileri, sızıntının “son bir yıl içinde” şirketten ayrılan memnuniyetsiz bir çalışanın işi olduğundan şüpheleniyor. Elon Musk, geçen ekim ayında Twitter’ı tam 44 milyar dolara satın aldı ve şirketin yüzde 80’ini işten çıkardı.

New York Times ile konuşan yöneticiler, çalınan kodların kötü niyetli kişilere yeni sızma yöntemleri sunabileceğinden veya Twitter kullanıcı verilerine erişim sağlayabileceğinden endişe ediyorlar. Elon Musk’ın yönetimi altında siteye geri dönen dolandırıcılar ve beyaz milliyetçilerin ardından, siber saldırı tehdidi reklam verenler ve kullanıcılar için son damla olabilir mi? Bu sorunun cevabını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER