Twitter karakter sınırı fotoğraf ve bağlantıları kapsamayabilir

twitter karakter sınırıTwitter 140 karakter kısıtlamasında vazgeçmiyor, ancak kullanıcılara birtakım esneklikler sağlama yoluna gidiyor. Bundan böyle tweet içinde yer alan fotoğraf ve bağlantılar 140 karakter sınırı içinde değerlendirilmeyecek.

Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre bu önemli değişiklik ilerleyen haftalarda kullanıma sunulacak. Böylelikle yıllar boyunca Twitter’da en çok şikayet edilen hususlardan bir tanesi giderilecek. Fotoğrafların ve bağlantıların her biri ortalama 20 ile 25 karakter arasında tüketime neden oluyor. Bu da insanların kısıtlı karakterle anlatmak istediklerini daha da sınırlandırmasına neden oluyor. Bir yandan bir şeyler anlatıp bir yandan da bunu fotoğraf veya bağlantıyla destekleme isteyenlerin kendilerini biraz daha zorlamaları gerekiyor.

Söz konusu değişiklik en çok gazetecileri ve kurumsal hesapların yöneticilerini sevindirecek gibi görünebilir. Ancak Twitter kullanıcılarının platform üzerindeki iletişimlerini daha verimli hâle getirme noktasında bu değişiklik büyük önem taşıyor. Twitter son zamanlarda servisini daha erişilir ve anlaşılır kılmak konusunda sıkıntı yapıyor. Özellikle yeni kullanıcılar için, dertlerini Facebook’ta 500 kelime ve onun yanına ekleyecekleri birçok fotoğraf ve bağlantı ile paylaşmak varken Twitter’da sadece 140 karakter kullanarak anlatmaya çalışmak pek ideal görünmüyor.

Geçtiğimiz aylarda Twitter’ın tweetlerdeki karakter sınırını 140’tan 10 bine çıkaracağı yönünde haberler çıkmış, Jack Dorsey de bu söylentilere hazırladığı bir metnin ekran görüntüsüyle cevap vermişti. Söz konusu metinde insanların Twitter üzerinde neler yaptıklarını gözlemlemek için fazla zaman harcadıklarını, birçok kullanıcının metnin ekran görüntüsünü alıp bunu tweetlediklerini gördüklerini belirtmişti. Bunun yerine aranabilir, işaretlenebilir şekilde gerçek metnin kullanılmasının nasıl olacağı sorusunu sormuş, bunun daha fazla işlevsellik ve güç getireceğine dikkat çekmişti.

Kısacası Dorsey şirketin karakter sınırlaması ve kompozisyon üzerine getirdiği kuralları yeniden değerlendirmeye başlayabileceğinin işaretini vermişti. Aslına bakarsanız, 140 sayısı Twitter’da mesajların genellikle SMS üzerinden paylaşıldığı zamanlardan kalma bir özellik. Yapılacağı söylenen bu en son değişiklik yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor olabilir.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...