Twitter iPhone ve iPad uygulamalarının deneyimini aynı çizgiye getiriyor

twitter-ipad-guncelleme-090915

Apple’ın bu akşam gerçekleştireceği etkinliği bekleyenler sadece yeni iPhone’lar ile tanışmak için sabırsızlananlar değil. Aralarında Twitter’ın da bulunduğu pek çok şirket, gözünü bu akşamki etkinliğe çevirmiş durumda.

Akşamki etkinlikte Apple’ın ana odak noktası yeni iPhone’lar olacak. Ancak mikro blog servisinin iOS’e yönelik önceliği, iPad uygulamasındaki kullanıcı deneyimini iPhone uygulamasındaki deneyimle eş seviyeye getirmek olacak gibi gözüküyor.

Bu amaç doğrultusunda iPad için yayınlanan güncelleme, daha esnek bir tasarım getiriyor. Twitter bu değişiklikleri yaparken cihaz, oryantasyon, kanvas, boyut sınıfı ve tipografi gibi başlıklara odaklanıyor. Mikro blog servisi böylelikle farklı boyuttaki iOS cihazlarında rahat bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Uygulamayı bir piramit gibi değerlendiren Twitter, içerik genişliğini yazı boyutuna göre ayarlamayı ve kapak fotoğrafı gibi görsel unsurları da bu yaklaşıma göre modifiye etmeyi planlıyor. Yenilenen Twitter iPad uygulamasının esnek tasarım özelliklerinin iOS 9 ile birlikte iPad’lere gelecek bölünmüş ekran özelliği sayesinde daha işlevsel bir yapıya bürünmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER