Twitter göz şikayetleri nedeniyle düğmelerini kontrastını yeniden değiştiriyor

Twitter, bu hafta içinde gerçekleştirdiği tasarım güncellemeleriyle ilgili gelen geri bildirimleri takiben düğmelerindeki kontrastı yeniden ayarlıyor. Bazı kişiler, yeni yazı tipi Chirp’in yanı sıra düğmelerin ve bağlantıların renklerindeki daha yüksek görsel kontrast nedeniyle göz yorgunluğu, baş ağrısı ve migren gibi sorunlar yaşadıklarını bildirdi.

Kontrastta yapılan değişiklikler arasında, bir hesabı takip etmiyorsanız, o hesap için gösterilen siyah renkli bir takip düğmesi de bulunuyordu. Bunun tam tersi olmasına alışmış birçok insan için bu durum kafa karışıklığına neden oldu. Bu değişikliğin geri alınıp alınmayacağı henüz belli değil.

Popüler bir sitenin tasarımını her değiştirdiğinde meydana gelme eğiliminde olduğu gibi, Twitter’ın değişikliklerine de kullanıcılar anında tepki verdi. Bazı Twitter kullanıcılarının zaman içinde değişikliklere alışması muhtemeldir. Ancak yeni tasarımın kendilerine acı verdiğini söyleyenler için değişiklik, çevrimiçi erişilebilirlikte seçim eksikliği gibi ortak bir sorunu yeniden vurguladı.

Erişilebilirlik söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir ayar bulunmuyor. Siteyi bir kişi için daha erişilebilir hâle getiren bir özellik, bir başkası için sitenin kullanımını zorlaştırabilir. Yüksek kontrast genellikle az gören veya renk körü olan kişiler için yararlıdır, ancak parlak renklere veya ışığa duyarlı kişiler için acı verici olabilir.

Twitter’ın arayüzü için en erişilebilir tek bir seçenek yoktur. En iyi erişilebilirlik, kullanıcıların kendilerine uygun seçenekleri seçmelerine olanak tanıyan esneklikten gelir. Twitter şu anda erişilebilirlik menüsünde artırılmış renk kontrastı ve azaltılmış hareket gibi ayarların yanı sıra insanların açık ve koyu temalar arasında seçim yapmasına veya metin boyutlarını ölçeklendirmesine olanak tanıyan ekran ayarları için geçişler sunuyor.

Kullanıcılar daha ayrıntılı seçeneklere sahip olsaydı ve Twitter’da evrensel değişiklikler yapmak için beklemek zorunda kalmak yerine kendilerine uygun kontrast seviyesini seçebilseydi, birçok baş ağrısından kurtarabilirlerdi. Twitter’ın erişilebilirlikle ilgili @TwitterA11y hesabı, değişikliklerle ilgili geri bildirimlerin gönderilmesini talep ediyor.

Fiyat-performans oranı yüksek dizüstü bilgisayar arayanlar için HP 255 G7 fırsatı

Okul için uygun fiyatlı, ihtiyaçları karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanlar için Amazon.com.tr'de HP 255 G7 modeli 4999 TL'lik bir fırsat fiyatıyla müşterilere sunuluyor. Her ne...

iPhone 14 tamamen yeni tasarımla gelebilir

iPhone 13 serisi henüz birkaç gün önce piyasaya çıktı. Ancak bu, gelecek yılın iPhone'ları için dedikoduların etrafta dolaşmaya başlamasını engellemiyor. 9to5Mac'in haberine göre; Bloomberg'in...

Netflix Tudum etkinliğinden öne çıkan duyurular ve fragmanlar

Netflix, cumartesi günü ilk Tudum etkinliğini gerçekleştirdi. Pek çok şeyin gösterimi bu üç saatlik canlı yayında yer aldı. 70'den fazla dizi ve 28 film...

The Witcher 2. Sezon fragmanı ve 3. sezon müjdesi geldi

Netflix'in Tudum etkinliğinde çok sayıda Geralt of Rivia içeriği vardı. The Witcher'ın yaklaşan ikinci sezonu, yayıncının büyük gösterisinde önemli bir varlıktı. Hayranlar, Continent'te yaşamın...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun