Teknoloji

Twitter Snapchat benzeri fotoğraf filtrelerini önemli etkinliklerde test ediyor

twitter-ozel-fotograf-filtresi-010915

30 Ağustosu 31 Ağustosa bağlayan gecede gerçekleştiren MTV Video Müzik Ödülleri (VMA) Töreni, magazinsel açıdan oldukça zengin geçti. Ancak etkinlik, teknoloji dünyasına ilişkin bazı yeniliklerin gün yüzüne çıkmasını sağladı. TechCrunch’ın haberine göre, aralarında Taylor Swift, Pharrell Williams ve Big Sean gibi isimlerin bulunduğu VMA adayları, Twitter üzerinden yaptıkları etkinlik paylaşımlarında özel çıkartmalar kullandılar. Big Sean tweetlerinden birine fotoğrafının üstüne Ay’a MTV bayrağı diken bir astronot çıkartması yerleştirirken, Pharrell Williams ise törenin resmi etiketini Demi Lovato ile olan fotoğrafına koydu. Taylor Swift ise şarkılarına özel çıkartmalarla Twitter’ın yeni özelliğini tanıttı. Twitter, aynı hizmeti 31 Ağustos itibarıyla başlayan Amerika Açık Tenis Turnuvası’nda da test ediyor.

Söz konusu fotoğraf filtrelerine, yani çıkartmalara, Twitter’ın mobil uygulamalarındaki mevcut fotoğraf düzenleme seçenekleri arasından ulaşmak mümkün değil. Dolayısıyla ilk etapta belli ünlülere ve bazı iş ortaklarına özel erişim sağlandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Mikro blog servisinden resmi bir açıklama gelmese de, şirkete yakın kaynaklar büyük etkinlikler için ünlülere özel filtreler sağlama hamlesinin devam edeceğini belirtiyor. Ünlülerin varlığı ve etkinliği Twitter’a rakip sosyal medya platformlarına karşı önemli bir avantaj sağlıyor. Dolayısıyla şirketin ünlüleri bazı özel araçlarla donatması kulağa doğal geliyor.  

Twitter yöneticileri uzun yıllar boyunca fotoğrafların servisteki önemine ilişkin içi boş açıklamalarda bulunurken, normal kullanıcılara sunulan fotoğraf araçları yavaş bir gelişim süreci izledi. Geçtiğimiz yılın sonlarında kullanıcılarına fotoğraf filtrelerinin derecesini ayarlama imkanı sunan Twitter, böylelikle Instagram aracılığıyla platformunda yapılan fotoğraf paylaşımlarının sayısını azaltmayı amaçlıyor. Konum ve etkinlik temelli filtreler ise Snapchat’te büyük popülarite kazanmıştı. Twitter’ın yeni fotoğraf filtrelerini tüm üyelerinin kullanımına sunup sunmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Özel filtreli fotoğraflar barındıran tweetler, binlerce kez retweet edildi. Buna ek olarak, Taylor Swift’in etkinlik sırasında Instagram’dan hiç paylaşım yapmaması da dikkat çekti.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER