Teknoloji

Twitter Filtre ve Sınır özellikleri ile yanıtlara düzen getirecek

twitter filtre

Twitter, kullanıcılara tweetlerine verilen yanıtların tonu ve kalitesi üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilecek iki yeni potansiyel özellik hakkında bilgi arıyor. Twitter tasarımcısı Paula Barcante tarafından paylaşılan Filtre ve Sınır adlı özellikler, saldırgan veya zararlı yanıtları akıllı bir şekilde gizler veya tekrarlayan suçluların yanıt vermesini engelleyecek.

Barcante’nin paylaştığı konsept niteliğindeki görsellere dayanarak konuşursak Twitter, zararlı yanıtlar alıp almadığınızı algılıyor ve ardından Filtre’yi veya Sınır’ı açmanızı istiyor. Barcante, “Filtre açıksa, Tweet’inize potansiyel olarak zararlı yanıtlar size veya başka birine gösterilmez.” diyor. Sınır etkinleştirildiğinde ise, saldırgan veya “tekrarlayan, davetsiz tweetler” geçmişi olan hesapların yanıt vermesi engelleniyor.

Twitter’ın konsepti, Filtre veya Sınır’ın etkin olup olmadığı konusunda oldukça açıktır. Filtrelenmiş tweetler söz konusu olduğunda, yanıtlayan kişi için, “Bu yanıtı yalnızca siz görebilirsiniz.” yazan bir metin eklenerek bunların görüntülenmesi devam ettirilir. Sınır’ın etkin olduğu hesaplar için Twitter, daha fazla bilgi edinmek için bir bağlantıyla birlikte “Yanıt sınırının açık” olduğunu belirten bir uyarı gösterir.

twitter filtre

Şimdi bu tamamen varsayımsal süreç otomatik olduğundan, her zaman doğru olmayacağı kesin denilebilir. Barcante, kullanıcının Twitter’ın otomatik kararına katılmaması ve düzeltmek istemesi durumunda, kullanıcıların her iki özelliğin ağına takılan tweet’leri incelemesine izin vermeyi de düşündüğünü belirtiyor.

Twitter’ın son zamanlarda denediği özellikler açısından Filtre ve Sınır, Fleets gibi artık yaşamayan özelliklerden kesinlikle daha kullanışlı görünüyor. Bu ayarları etkinleştirmenin, görünürlüğü yüksek kullanıcıların platformda yaşayabileceği hakaret ve tacizleri büyük ölçüde önleyebileceğini düşünebiliriz. Twitter, eski tweet’leri gizleme veya tweet’i göndermeden önce kimlerin göreceğini seçme gibi kullanıcı deneyimini korumanın başka yollarını da değerlendiriyor.

twitter sınır

Twitter’ın birçok deneyi gibi, bunların hepsi de kulağa hoş fikirler gibi geliyor ve şimdi geriye bunların hayata geçirilip geçirilmeyeceğini görmek kalıyor. Barcante, bunun ne zaman olabileceğine dair bir zaman bilgisi paylaşmadı.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER