Teknoloji

Twitter avukatları Elon Musk’ı anlaşmadan caymak için bahane aramakla suçluyor

elon musk twitter

Twitter Elon Musk davasında duruşmalar ekim ayında başlayacak. Duruşmalar için bekleyiş devam ederken Twitter’ın eski güvenlik şefi Pieter Zatko’nun mikro blog servisini suçlayan ifşa niteliğindeki açıklamaları işleri biraz daha karışık hâle getirmişti. Musk’ın ve Twitter’ın avukatları, Zatko’nun açıklamalarının davaya dahil edilip edilmeyeceği konusuna karar verilmesi için hakim karşısına çıktı.

Twitter, Zatko tarafından ortaya atılan iddialara ilk kez bu özel duruşmada resmen yanıt verdi. Geçtiğimiz iki haftalık süreçte Zatko’nun iddiaları gündemde fazlasıyla yer bulmuş, ancak Twitter bu iddialar karşısında sessiz kalmayı tercih etmişti.

Zatko’yu “hüsrana uğramış bir çalışan” olarak tanımlayan Twitter’ın avukatları, kendisinin şirkete karşı düşmanca bir ajandasının olduğunu ve bu doğrultuda hareket ettiğini savunuyor. Zatko’nun iddialarını Musk’ın satın alma anlaşmasından vazgeçme çabasına eklemlemeye çalıştığını belirten avukatlar, Zatko’nun Twitter’da “spam” hesaplardan sorumlu olmadığının altını çizdi.

Ancak mikro blog servisinin avukatları, Zatko’nun tüm iddialarına yanıt vermedi. Twitter’ın gevşek güvenlik uygulamalarının ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği veya CEO Parag Agarwal’in Zatko’dan yönetim kuruluna yalan söylemesini istediği yönündeki suçlamalar karşılıksız kaldı.

Twitter’ın avukatları, Elon Musk’ın Zatko’nun açıklamalarından önce anlaşmadan caymak için bahane aradığını öne sürdü. Buna örnek olarak, Musk’ın 3 Mayıs tarihinde Morgan Stanley’deki bankacısına gönderdiği mesaj paylaşıldı.

Söz konusu mesajda Musk’ın “Birkaç gün bekleyelim… Eğer Üçüncü Dünya Savaşı başlayacaksa Twitter’ı almamız mantıklı olmaz” ifadelerini kullandığı belirtildi. Twitter’ın avukatlarına göre, Musk’ın mikro blog servisini satın almamak için öne sürdüğü tüm gerekçeler birer bahane olmaktan öteye gitmiyor.

Musk’ın avukatları ise Zatko’nun zamanında ABD’de resmi görev teklif edilen önemli bir yönetici olduğuna dikkat çekti. Avukatlar Zatko’nun açıklamalarıyla Musk’ın hiçbir alakası olmadığının da altını çizmeyi ihmal etmedi.

Zatko’nun açıklamalarının Twitter Elon Musk davasına konu olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Ancak Musk cephesi davanın başlangıcının ertelenmesi konusundaki ısrarını sürdürüyor. Musk’ın avukatları, Zatko’nun açıklamalarının Twitter’da yarattığı kaos nedeniyle duruşmaların ertelenmesi gerektiğini belirtiyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER