Twitter Donald Trump karşısında geri adım atmıyor

google news abone ol

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan iki paylaşımın altına “gerçekleri öğrenin” uyarısı ekleyerek ABD Başkanı’nın ve destekçilerinin öfkesinin hedefi hâline gelmiş durumda. Trump, sosyal medya şirketlerinin tamamını düzenleyecek bir başkanlık kararnamesinin sinyalini verirken; danışmanlarından Kellyanne Conway de Twitter’ın itibar sorumlusu Yoel Roth’a televizyon ekranından yüklendi. Conway, Roth’un Trump’ı eleştirdiği bazı tweetlere dikkat çekti.

Ancak bu kampanya, Twitter’ı pek de korkutmuşa benzemiyor. Mikro blog servisinin kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, yaptığı paylaşımlarla hem çalışanlarının hem de gerçekleştirilen uygulamanın arkasında durdu.

Twitter CEO’sunun konuyla ilgili ilk paylaşımında şu ifadeler yer alıyor: “Bilgi doğrulaması: Şirket olarak eylemlerimizin tamamından sorumlu biri var ve bu benim. Lütfen çalışanlarımızı bunun dışında bırakın. Dünya genelinde seçimlerle ilgili doğru olmayan veya sorunlu bilgileri göstermeyi sürdüreceğiz. Ve yaptığımız hataları da kabul edeceğiz.”

Dorsey, ABD Başkanı tarafından yapılan paylaşımlarda “insanları oy kullanmak için kaydolmalarının gerekmediğini düşündürtecek” bir yanlış yönlendirmenin bulunduğunu ve bu nedenle bilgi doğrulamasının gerçekleştirildiğini belirtti.

Twitter, koronavirüsle ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için hayata geçirilen yeni kurallarda Trump’ın paylaşımları için istisna uygulanmayacağını daha önce açıklamıştı.

Bu açıklama, Twitter’ın Trump’ın paylaşımlarını “yanıltıcı bilgi” olarak tanımlamasının sürpriz olmadığı anlamına geliyor. Yine de; paylaşımlarının etiketlenmesi, ABD Başkanı’nı bir hayli öfkelendirmiş durumda. Twitter’da muhafazakar seslerin bastırıldığını iddia eden Trump, sosyal medya şirketlerini “sıkı şekilde düzenlemek” veya “tamamen kapatmak” gibi tehditlerde bulunmuştu.

Bu tehditin içi kısa sürede dolacak gibi görünüyor. Trump’ın bugün konuyla ilgili bir başkanlık kararnamesi imzalaması bekleniyor. Bu kararnamede İletişim Kuralı Yasası’nın 230. maddesine yönelik bir referansın bulunması öngörülüyor. Söz konusu madde; platformları, “yayıncı” olmadıkları gerekçesiyle, kullanıcılar tarafından paylaşılan içerikler konusunda sorumlu olmaktan kurtarıyor.

Twitter ve Donald Trump arasındaki kavgaya Mark Zuckerberg de karıştı

Twitter ve Donald Trump arasındaki kavgaya Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de dahil oldu. Zuckerberg, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada Twitter’ın uygulamasına katılmadığını belirtmiş ve özel şirketlerin “gerçeğin belirleyicisi” olmaması gerektiğini söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Twitter'dan tweet düzenleme özelliği için yeni paylaşım

Dorsey, bu açıklamaya Zuckerberg’in adını doğrudan anmadan cevap verdi. Twitter CEO’su yapılan uygulamanın kendilerini “gerçeğin belirleyicisi” hâle getirmediğini; niyetlerinin çelişkili açıklamalardaki noktaları birleştirmek ve insanların kendi kararlarını vermeleri için gerekli muhakeme ortamını sağlamak olduğunu belirtti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Ekim 2022 takvimi: Andropoz ve Cici geliyor

Netflix Ekim 2022 takvimi kapsamında gösterime girecek orijinal diziler, filmler ve diğer içeriklerle ilgili detayları burada veriyoruz. "Artık değişim vakti ve değişim cesaret ister..." sloganıyla...

Twitter’dan tweet düzenleme özelliği için yeni paylaşım

Twitter tweet düzenleme özelliğinin duyurusunu bir süre önce yapmıştı. Uzun süredir beklenen bu özelliğin testleri bir süredir devam ediyor. Eylül ayı bitmeden kullanıma sunulacağı...

Redmi Note 11R tanıtıldı: Dimensity 700 işlemci, 5000 mAh pil

Xiaomi Redmi Note 11R daha önce duyurulduğu gibi bugün itibarıyla gözler önüne çıktı. Note 11 serisinin en yeni üyesinin tamamen yeni bir telefon olduğunu...

Google büyük beklentilerle açtığı Stadia bulut oyun hizmetini kapatıyor

Google, bulut oyun hizmeti Stadia'yı kapatıyor. Hizmet, 18 Ocak 2023'e kadar oyuncular için açık kalmaya devam edecek. Google, yurt dışındaki kullanıcıların Google Store üzerinden...

Twitter’dan video izleme deneyimini değiştirecek önemli yenilikler

Twitter TikTok etkisine kapılan sosyal medya platformları arasında yerini alıyor. Mikro blog servisinde videolar artık TikTok'takine benzer şekilde tam ekranda gösterilecek. Buna ek olarak,...