Twitter Donald Trump karşısında geri adım atmıyor

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan iki paylaşımın altına “gerçekleri öğrenin” uyarısı ekleyerek ABD Başkanı’nın ve destekçilerinin öfkesinin hedefi hâline gelmiş durumda. Trump, sosyal medya şirketlerinin tamamını düzenleyecek bir başkanlık kararnamesinin sinyalini verirken; danışmanlarından Kellyanne Conway de Twitter’ın itibar sorumlusu Yoel Roth’a televizyon ekranından yüklendi. Conway, Roth’un Trump’ı eleştirdiği bazı tweetlere dikkat çekti.

Ancak bu kampanya, Twitter’ı pek de korkutmuşa benzemiyor. Mikro blog servisinin kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, yaptığı paylaşımlarla hem çalışanlarının hem de gerçekleştirilen uygulamanın arkasında durdu.

Twitter CEO’sunun konuyla ilgili ilk paylaşımında şu ifadeler yer alıyor: “Bilgi doğrulaması: Şirket olarak eylemlerimizin tamamından sorumlu biri var ve bu benim. Lütfen çalışanlarımızı bunun dışında bırakın. Dünya genelinde seçimlerle ilgili doğru olmayan veya sorunlu bilgileri göstermeyi sürdüreceğiz. Ve yaptığımız hataları da kabul edeceğiz.”

Dorsey, ABD Başkanı tarafından yapılan paylaşımlarda “insanları oy kullanmak için kaydolmalarının gerekmediğini düşündürtecek” bir yanlış yönlendirmenin bulunduğunu ve bu nedenle bilgi doğrulamasının gerçekleştirildiğini belirtti.

Twitter, koronavirüsle ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için hayata geçirilen yeni kurallarda Trump’ın paylaşımları için istisna uygulanmayacağını daha önce açıklamıştı.

Bu açıklama, Twitter’ın Trump’ın paylaşımlarını “yanıltıcı bilgi” olarak tanımlamasının sürpriz olmadığı anlamına geliyor. Yine de; paylaşımlarının etiketlenmesi, ABD Başkanı’nı bir hayli öfkelendirmiş durumda. Twitter’da muhafazakar seslerin bastırıldığını iddia eden Trump, sosyal medya şirketlerini “sıkı şekilde düzenlemek” veya “tamamen kapatmak” gibi tehditlerde bulunmuştu.

Bu tehditin içi kısa sürede dolacak gibi görünüyor. Trump’ın bugün konuyla ilgili bir başkanlık kararnamesi imzalaması bekleniyor. Bu kararnamede İletişim Kuralı Yasası’nın 230. maddesine yönelik bir referansın bulunması öngörülüyor. Söz konusu madde; platformları, “yayıncı” olmadıkları gerekçesiyle, kullanıcılar tarafından paylaşılan içerikler konusunda sorumlu olmaktan kurtarıyor.

Twitter ve Donald Trump arasındaki kavgaya Mark Zuckerberg de karıştı

Twitter ve Donald Trump arasındaki kavgaya Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de dahil oldu. Zuckerberg, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada Twitter’ın uygulamasına katılmadığını belirtmiş ve özel şirketlerin “gerçeğin belirleyicisi” olmaması gerektiğini söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Netflix orijinal içeriklerinin tanıtımı için N-Plus isimli bir platform açabilir

Dorsey, bu açıklamaya Zuckerberg’in adını doğrudan anmadan cevap verdi. Twitter CEO’su yapılan uygulamanın kendilerini “gerçeğin belirleyicisi” hâle getirmediğini; niyetlerinin çelişkili açıklamalardaki noktaları birleştirmek ve insanların kendi kararlarını vermeleri için gerekli muhakeme ortamını sağlamak olduğunu belirtti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone satın almayı düşünenlerin ilgisini çekecek indirim fırsatı

Bugünlerde bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, bu indirim fırsatı mutlaka ilginizi çekecektir. Trendyol'da bulunan Gürgençler Apple Premium Reseller mağazasında iPhone 12 Pro Max, iPhone...

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...