Twitter insanların problemlerini markalara Direkt Mesaj ile aktarmalarını istiyor

twitter direkt mesajİnsanların ürün veya servisleriyle ilgili problem yaşadıkları şirketlere Twitter üzerinden şikayetlerini iletmeleri artık fazlasıyla alışılmış bir durum. Pek çok markanın Twitter hesabı olduğu için insanlar şikayetlerini herkes tarafından görülebilecek biçimde yazıyor ve böylelikle sorunlarının daha çabuk çözüme kavuşabileceğine inanıyor. Bu şikayetlere ise markalar genellikle iletişim bilgilerini isteyerek yanıt veriyor.

Twitter bu iletişimi biraz daha özel ve doğrudan hâle getirmek amacıyla mobil uygulamalarında küçük bir tasarım değişikliğine gitti. Mikro blog servisi, markaların resmi hesaplarında profil bilgilerinin hemen altına büyük bir mesaj butonu ekliyor. Kullanıcılar böylelikle şikayetlerini herkese açık tweetler yerine direkt mesajlarla iletebilecek. Twitter’ın bu değişiklikle kendisini bir tür “şikayet platformu” gibi göstermeyi amaçladığı da söylenebilir.

Twitter Direkt Mesaj ile iletişim teşviğini test ediyor

Söz konusu butona şu an için Apple, Uber, Beats ve Activision gibi şirketlerin destek hesaplarında rastlanıyor. TechCrunch sitesinde yer alan habere göre, Twitter şimdilik bu tasarımı bir tür “test sürüşü” çerçevesinde sunuyor. Özelliğin diğer destek hesaplarına ne zaman ekleneceği şu an için bilinmiyor.

İLGİLİ HABERLER