Twitter cinsel ayrımcılık nedeniyle grup davasıyla karşı karşıya

twitter-yeni-kus-logo-060612

Teknoloji şirketleri hem teknoloji sektöründe hem de iş hayatının genelinde cinsel ayrımcılığının ortadan kalkması konusunda önemli girişimlerde bulunsalar da, bu konuda çeşitli suçlamalara maruz kalmaktan kurtulamıyorlar. Reuters’ın haberine göre, daha önce Twitter’da çalışan kadın bir yazılım mühendisi, terfilerde erkek çalışanların haksız biçimde kayırıldığı iddiasıyla mahkemeye başvurdu.

Geçtiğimiz perşembe günü ABD’nin San Francisco şehrinde Twitter aleyhine dava açan Tina Huang isimli eski Twitter çalışanı, şirketin terfilerde “kara kutu” olarak adlandırılan bir tarz ile hareket ettiğini ve terfi eden çalışanların üst düzeydeki diğer çalışanlardan el alarak yükseldiğini öne sürdü.

Huang bu yaklaşım nedeniyle terfi konusunda kendisinin görmezden gelindiğini ve şikayetlerini yüksek sesle dillendirince de kendisinin gidişine göz yumulduğunu iddia etti. İşe alım ve terfi süreçlerini erkeklerin ağırlıklı olduğu bir ekibin yönettiğini söyleyen Huang, ekibin kasıtlı veya kasıtsız olarak erkekleri ön plana çıkardığını belirtti.

Twitter cephesi ise Huang’ın işten kendi isteğiyle ayrıldığını vurguladı. Şirket tarafından The Verge sitesine gönderilen açıklamada üst yönetimin Huang’ı ikna etmek için çalıştığı belirtildi. Açıklamada mikro blog servisinin çeşitliliğin olduğu bir çalışma ortamını desteklediği ve gerçeklerin Huang’ın Twitter bünyesinde “adil” bir davranış gördüğünü kanıtlayacağı ifade edildi.

Dava dilekçesinde ise davanın Twitter bünyesinde ayrımcılığa uğrayan tüm eski ve mevcut kadın Twitter çalışanlarının haklarını korumak için açıldığı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER