Twitter Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’ya acımadı

google news abone ol

Twitter, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro‘nun küresel koronavirüs salgınıyla mücadele için uygulanan karantina yöntemlerini eleştirdiği iki paylaşımını kaldırdı. Mikro blog servisi, Bolsonaro’nun paylaşımlarının kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırıldığını belirtti.

Brezilya’nın aşırı sağcı devlet başkanı, kendi devletinin sosyal mesafelendirme kurallarına aykırı şekilde başkent Brasilla’da destekçileriyle bir araya gelmişti. Destekçilerinden ekonomiyi çalıştırmaya devam etmelerini isteyen Bolsonaro, söz konusu buluşmaya ait videoların bulunduğu paylaşımlar yapmıştı.

Twitter, Bolsonaro’nun söz konusu paylaşımlarından ikisini kaldırdı. Bu paylaşımların yerinde artık paylaşımların neden kaldırıldığını anlatan açıklamalar bulunuyor. Twitter, bir süre önce içerik yönetimine dair küresel kurallarını genişletmişti. Mikro blog servisi; insanları koronavirüs bulaşma riskiyle karşı karşıya bırakacak, resmi kaynakların ve sağlık kuruluşların talimatlarına aykırı paylaşımların kaldırılacağını duyurmuştu.

Bolsonaro, kaldırılan videolarından birinde şu sözleri sarfediyor: “İnsanlardan duyduğum çalışmak istedikleri. En başından beri ‘Dikkatli olacağız. 65 yaşın üstündekiler evde kalmalı’ diyorum.”

Bu videoda sokak satıcısı Bolsonaro’ya “Buna dayanamayız. Hastalıktan ölmesek bile açlıktan ölmekten korkuyoruz.” diyor. Brezilya Devlet Başkanı ise bu sözlere “Ölmeyeceksiniz” şeklinde yanıt veriyor.

Bolsonaro, kaldırılan bir diğer videoda ise “normale dönme” çağrısında bulunuyor. Brezilya Devlet Başkanı, bu videoda ülkesindeki bazı eyalet valilerinin ve belediye başkanlarının salgının yayılmasını engellemek amacıyla aldığı karantina önlemlerini sorguluyor ve şu ifadeleri kullanıyor: “Eğer böyle devam ederse, artacak işsizlik oranıyla birlikte karşımıza çözümü çok uzun yıllar sürecek başka bir problem çıkacak. Brezilya duramaz. Eğer durursak Venezuela’ya döneriz.”

Brezilya’da son verilere göre, 4 bin 256 kayıtlı koronavirüs vakası var. Ülkede 136 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybederken, hastalığı atlatan kişi sayısı sadece 6. Buna rağmen; Bolsonaro, “Virüsle gerçeğin bir parçası olarak yüzleşelim. Hayat bu. Hepimiz bir gün ölmek zorundayız” şeklinde açıklamalar yapmaya devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Twitter'daki genel af için karar verildi, gelecek hafta başlıyor

Twitter, Brezilya Devlet Başkanı’nın paylaşımlarını kaldırarak koronavirüs ile mücadele konusundaki hassasiyetini gösteriyor. İçerik yönetimi konusunda uzun yıllar boyunca eleştirilen mikro blog servisi, bu kriz zamanında hızlı ve doğru şekilde hareket ediyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yandex Rusya ile bağlarını koparmayı planlıyor

Yandex Rusya'nın teknoloji alanındaki en tanınmış markası konumunda. Son yıllarda Batılı rakiplerinin gerisinde kalmamak için sıkı bir mesai harcayan şirket kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz...

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

Spotify Storylines Gaye Su Akyol’un yeni albümüyle Türkiye’de

Spotify’ın sanatçılar ve hayranları arasındaki bağı her zamankinden daha fazla güçlendiren özelliği Storylines, Türkiye’deki müzikseverlerle buluşuyor. Spotify Storylines, ilk kez, Gaye Su Akyol’un dördüncü...

ÖNE ÇIKANLAR