Teknoloji

Twitter alt metin eklemeyi tüm kullanıcılarına hatırlatacak

twitter alt metin

Twitter ana akışını ekran okuyucusu kullananlar için daha erişilebilir hâle getirmek amacıyla kullanıcılarına alt metin eklemeyi hatırlatmaya başlamıştı. Söz konusu özelliğin duyurusu temmuz ayında yapılmıştı. Twitter alt metin hatırlatıcısını bu hafta itibarıyla tüm kullanıcılarına açacağını duyurdu.

Alternatif metin veya alt metin, bir görselin ekran okuyucuları tarafından okunabilen yazılı tanımı anlamına geliyor. Bu yazılımlar ise görme engelli veya görme sorunu olan kişiler tarafından kullanılıyor. Twitter’da her gün alt metin barındırmayan sayısız görsel paylaşılıyor. Bu da Twitter’ı görme engelliler için “erişilemez” hâle getiriyor.

Alt metin hatırlatma özelliğinin eklenmesi, engelli hakları aktivistleri ve sivil toplum örgütleri tarafından uzun süredir talep ediliyordu. Twitter’dan kullanıcıları görsellere alt metin eklemeye teşvik edici araçlar sunması istenirken, bazı geliştiriciler kullanıcılara bunu hatırlatacak araçlar hazırlamıştı.

Twitter’ın erişilebilirlik deneyim ekibinde görev yapan yazılım mühendisi Gerard Cohen, alt metin hatırlatıcısının uzun süredir talep edilen bir özellik olduğunu bildiklerini belirtti. Cohen sözlerine şöyle devam etti: “Bu bize kalsa parmaklarımızı şıklatırdık ve dünya erişilebilir bir yer olurdu. Bunun gelişinin uzun sürdüğünün farkındayız. Hatırlatma araçları hazırlayan bot geliştiricilerine de minnettarız. Bu insanlar çalıştı ve bunu yaptı.”

Twitter alt metin hatırlatma özelliğinin kullanımını ise kullanıcı isteğine bağladı. Kullanıcılar hesap ayarları üzerinden bu aracı aktif hâle getirdiklerinde tüm cihazlarında aracı aktive etmiş olacak. Hatırlatıcı çalıştırıldığında kullanıcılar alt metinsiz bir görsel paylaşacakları zaman bir uyarıyla karşılaşacak ve alt metin eklemeleri için yönlendirilecek.

İLGİLİ HABERLER