Twitter algoritmalarının zararlı etkisini analiz ediyor

Twitter, “Sorumlu Makine Öğrenmesi” adını verdiği yeni bir girişimi hayata geçirdi. Mikro blog servisi bu girişimle algoritmalarının yol açtığı “kasıtsız” zararları değerlendirebilmeyi amaçlıyor. Mühendislerden, araştırmacılardan ve veri bilimi insanlarından oluşan bir ekip kuran şirket, makine öğrenme yöntemlerinin kullanıcıları olumsuz etkileyebilecek algoritmik ön yargılar oluşturmasındaki etkileri mercek altına alacak.

Bu girişimin ilk görevlerinden biri, Twitter’ın resim kırpma algoritmasının ırksal ve cinsiyete dayalı ön yargılarını değerlendirmek olacak. Mikro blog servisinin kullanıcıları, daha önce kırpılan fotoğrafların ön izlemelerinde beyaz yüzlerin Siyah yüzlere kıyasla öne çıkarıldığını gözler önüne sermişti. Şirket geçtiğimiz ay kırpılmış ön izlemeler yerine tam boy görselleri göstermeye test etmeye başlamıştı.

Ekip bir taraftan da zaman çizelgesi tavsiyelerinin ırksal alt gruplar arasında nasıl değiştiğine bakacak. Buna ek olarak, içerik tavsiyelerinin farklı ülkelerdeki politik alt gruplar arasında nasıl inceleneceği de mercek altına alınacak. Twitter’dan yapılan açıklamada üçüncü taraf araştırmacılarla yakın bir iş birliği yürütüleceği ve analiz sonuçlarının geri bildirim için paylaşılacağı belirtildi.

Ulaşılan sonuçların nasıl bir etki yaratacağı konusunda şimdiden bir şey söylemek pek kolay değil. Mikro blog servisi, ulaşılan sonuçların her zaman görünür ürün değişikliklerine yol açmayabileceğinin de altını çiziyor. Şirket, asıl amacının makine öğrenmesini kullanımı konusunda farklılığı artırmak ve önemli tartışmalar başlatmak olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Twitter hesabınız askıya alındığında veya kilitlendiğinde haber verecek

Twitter, algoritmalarını ön yargılar konusunda analiz eden ilk sosyal ağ değil. Aralarında Facebook’un da bulunduğu başka sosyal platformlar da algoritmalarını analiz edecek özel ekipler kurmuştu.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...