Twitter ABD başkanlık seçiminde erken zafer ilanına izin vermeyecek

Twitter, bugün gerçekleşecek ABD başkanlık seçimi öncesinde yeni önlemler almayı sürdürüyor. Mikro blog servisi, son olarak adayların “erken zafer” ilanına ve kesinleşmemiş sonuçların süreci etkilemesini engellemeye yönelik bazı önlemler aldı.

Mikro blog servisi, bunun için paylaşımlara bazı etiketler ekleyecek. Bu etiketler sonuçların resmiyet kazanmadığı bilgisini kullanıcılara verecek. Twitter’ın hangi kurumun sonuçlarını “resmi” olarak değerlendirdiği de bu etiketlerde kullanıcılara bildirilecek.

Şirket, seçim sonuçlarıyla ilgili yanlış yönlendirici bilgiler barındıran paylaşımları etiketleyeceğini daha önce duyurmuştu. Ancak son açıklamayla bu konuda yapılacaklar netleşmiş oldu. Kurallara göre; mikro blog servisi adayların resmi hesaplarından veya kampanya hesaplarından yapılacak paylaşımların yanı sıra, 100 binden fazla takipçisi olan kişilerin paylaşımlarını veya belli bir etkileşim almış “viral” paylaşımları da etiketleyebilecek.

Twitter, söz konusu etiketin iki farklı versiyonunu hazırladı. Bunlardan birinde “resmi kaynaklar farklı bir sonuç bildiriyor” ifadesi yer alıyor. Diğerinde ise “bu paylaşım yapıldığında resmi kaynaklar henüz sonucu bildirmemişti” ifadesi görülüyor. Bu etiketler hem zaman akışında hem de ilgili paylaşım retweet edilmek istediğinde gösterilecek.

twitter

Söz konusu etiketlerin gösterimi seçim gecesinde başlayacak ve yeni ABD Başkanı’nın yemin törenini gerçekleştireceği güne, yani ocak ayına kadar devam edecek. ABD’de bugün başkanlık seçiminin yanı sıra ABD Kongresi seçimleri de yapılıyor. Dolayısıyla Kongre’deki yarışa dair paylaşımlarda da bu etiketler görülebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TikTok için Çin'de süre sınırlaması kararı

Twitter resmi seçim kurullarının yanında şu kaynaklardan gelen sonuçları güvenilir olarak değerlendirecek: ABC News, Associated Press, CBS News, CNN, Decision Desk HQ, Fox News ve NBC News.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...