Eğlence

Twitch şikayet ve itiraz süreçlerini güncelleyecek

twitch tiktok

Twitch için 2021 kullanıcılarını taciz ve kötü muameleden koruma konusunda pek kolay geçmemişti. 2021’de kullanıcı emniyeti konusunda yaptıkları hakkında bazı bilgiler veren şirket, 2022’de konuya nasıl yaklaşacağına dair detaylar da paylaştı. Twitch’in güven ve emniyetten sorumlu küresel başkan yardımcısı Angela Hession, şirketin kullanıcı şikayeti ve itiraz süreçlerini güncelleyeceğini açıkladı.

Twitch’in Şüpheli Kullanıcı Tespiti özelliğinin de iyileştirilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz yılın sonlarında kullanıma sunulan yapay zekâ destekli bu araç, cezalardan kaçtığını düşündüğü kullanıcılarını otomatik olarak işaretliyor. Twitch, 2022’de yayıncıların bu araçtan etkin şekilde faydalanabilmesi adına da bazı değişiklikler yapacak.

Şirket, cinsel içerik politikasında da politikayı daha anlaşılır kılmaya yönelik değişikliklere gideceğini daha önce duyurmuştu. Twitch’in güvenlik merkezinde ve diğer bölümlerinde daha fazla ve daha iyi eğitimsel içeriklerin paylaşılması da planlar arasında yer alıyor.

Twitch, 2021’in ikinci yarısının büyük kısmını otomatik “nefret baskını” taciz kampanyalarını engellemeye ayırmıştı. Botların kullanıldığı saldırılarda kanallar nefret diliyle teslim alınırken, özellikle de marjinalleştirilmiş topluluklardan yayıncılar hedef alınmıştı. Şirket, bu saldırılardan sorumlu tuttuğu bazı kullanıcıları dava etmişti.

Nefret baskınlarını tamamen engellemelerinin mümkün olmadığını söyleyen Hession, 2021’de alınan önlemlerle botların sayısının hatırı sayılır ölçüde azaltıldığını savunuyor. 2022’de de açıklanan yeni yöntemlerle bu mücadelenin sürmesi planlanıyor.

Twitch yol haritası konusunda pek fazla detay açıklamazken, bunun bir gereklilik olduğunun altını çiziyor. Hession, kötü niyetli kişilerin alınacak önlemlere karşı korumaya geçmesinin engellenmesi adına çok şeffaf hareket edemeyeceklerini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER