Türksat 4A’ya geçiş için yeni tarih 18 Eylül

turksat-4a-070714

Türksat uydusundan yayın yapan radyo ve TV frekanslarının güncellenmesi ve bazı yayınların Türksat 4A’ya taşınması işlemi 14 Temmuz tarihinde yapılacaktı. Ne var ki, Türksat belirli gerekçeleri ileri sürerek bu işlemi ilerleyen bir tarihe ertelemişti. Şirketten taşınma işlemi için yeni bir tarih geldi.

Yeni açıklamaya göre Türksat 4A’ya aktarım işlemi 17 Eylülü 18 Eylüle bağlayan gece yarısı gerçekleştirilecek. Geçiş sonrasında Türksat uyduları üzerinde yayın yapan TV kanal sayısı 500’ün üstüne çıkacak. Türksat Kanal Güncelleme Sistemi uyumlu uydu alıcılarında yeni frekansların güncellenmesi otomatik olarak gerçekleştirilecek.

Diğer uydu alıcılarında da 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC 3/4 veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerleri girilerek ve sonrasında ‘Şebeke Taraması’ yapılarak güncelleme işlemi gerçekleştirilebilecek.

Türksat 4A uydusu 42 derece Doğu yörüngesinde Türksat 2A ve 3A uydularıyla birlikte hizmet verecek. Bu nedenle yeni uydudaki yayınları almak için ek bir çanak antene veya mevcut çanak antenin yönünün değişmesine ihtiyaç olmayacak.

Türksat 2A uydusu da 2016 yılında ömrünü tamamlayacak.

1 Yorum

  1. Sonunda beklediğim gerçek oluyor Show TV HD’yi ve FOX TV HD’yi aynı zamanda diğer HD kanalları Türksat’ta görmeyi ve diğer platformlardan izlemeyi çok isterim :)

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

REKLAM

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun