49 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgileri internete sızdırıldı (güncellendi)

turkiye kimlik bilgileri calindi

Bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilen ve internette paylaşılan bir veri tabanında, 50 milyona yakın Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin bulunduğu iddia edildi. Tam olarak 49 milyon 611 bin 706 Türk vatandaşına ait verilerin internete sızdığı ifade edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ait bilgilerin de veritabanında bulunduğu belirtildi.

Veri tabanı üzerinde inceleme yapan Associated Press (AP) haber ajansı, sorguladığı 10 kimlik numarasından 8’inin listede doğru detayları eşliğinde yer aldığına dikkat çekti. Ajans, sızıntıyı “Bugüne kadarki en büyük kamusal bilgi sızıntısı” şeklinde nitelemekten de geri kalmadı.

Veri tabanının ele geçiren ve internete sızdıran sanal korsanların kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya’da olduğu belirtilirken, verilerin yüklendiği web sitesinin alan adının İzlanda üzerinden alındığı ifade edildi.

Veri tabanının paylaşıldığı internet sitesine eklenen mesaj ise oldukça sert ifadeler barındırıyor. Mesajda “Türkiye’deki geri kalmış ideolojilerin, kayırmacı anlayışın ve giderek yükselen radikal dindarlığın dökülmüş ve zayıf bir teknoloji altyapısına yol açacağı kimin aklına gelirdi ki?” sorusu yer alıyor. Siber korsanlar bu sorunun yanı sıra, veri tabanını nasıl ele geçirdiklerine dair bazı ipuçlarını da mesajda veriyor ve yetkililerin almış olduğu güvenlik önlemlerinin yetersiz kaldığı açıkça vurgulanıyor. Saldırganlar, mesajda Türkiye halkına da seslenerek “Erdoğan için bir şeyler yapın! Ülkenizi tanınmaz hâle getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Resmi makamlardan şu an için sızıntı iddialarına ilişkin bir açıklama gelmiş değil. Veri tabanında yer alan nüfus ve ikamet bilgilerinin bu kadar açık biçimde ortaya çıkması düşüncesinin bile kulağa pek de hoş gelmediğini belirtmek gerekiyor. Veri tabanında şu bilgiler yer alıyor: TC kimlik numarası, ad, soyad, anne adı, baba adı, cinsiyet, doğum yılı, doğum yeri, nüfus kayıt yeri ve açık adres.

Güncelleme: İddiaya ilişkin ilk resmi açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, konuyla ilgili olarak “MERNİS bilgilerinin çalındığı doğru değildir.” dedi.

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun