Teknoblog Haberleşme Turkcell ve Vodafone arasındaki anayasa-bildirge savaşı kızışıyor

Turkcell ve Vodafone arasındaki anayasa-bildirge savaşı kızışıyor

Turkcell ve Vodafone aynı zamanda sırasıyla “Cep Anayasası” ve “Müşteri Hakları Bildirgesi” adları altında cep telefonu abonelerinin haklarını sıralayan ve kendilerinin de sağlamayı taahhüt ettikleri şartları duyurdular. Özünde birbirine oldukça benzeyen bu şartnameler tartışmaların da başlamasına neden oldu. Vodafone Türkiye’nin mahkemeye gitmesiyle olay başka bir boyut kazanmış oldu.

Vodafone bugün basın mensuplarına gönderdiği bir metinle, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. aleyhinde 17 Mart 2011 tarihinde hukuki süreci başlattığını duyurdu. Vodafone’un göndermiş olduğu duyuru aşağıdaki gibi:

Vodafone Türkiye, Ocak 2009 itibariyle başlattığı “müşteri memnuniyetine odaklı” uzun dönemli stratejik programının mihenk taşı olarak uygulamaya koyduğu “Vodafone Tüketici Hakları Bildirgesi” kampanyasının, taklit edilerek kullanıldığı gerekçesiyle Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş aleyhinde 17 Mart 2011 tarihinde hukuki süreci başlatmıştır.

Vodafone Türkiye, son 2 yıldır aralıksız sürdürdüğü müşteri memnuniyetine odaklı stratejik programı sayesinde iş sonuçlarında büyük bir başarı kaydetmiştir. Bu dönemde istikrarla uyguladığı ?müşteri memnuniyeti programı? sayesinde, şirket numara taşımada iki yıldır arka arkaya açık ara liderliğini koruyarak, numara taşımanın başlangıcı olan Kasım 2008?den bugüne Vodafone?a taşınan 10 milyonu aşkın numara ile ?numara taşımada en çok tercih edilen operatör? konumunu pekiştirmiştir.

Vodafone Türkiye, kendisini başarıya taşıyan “müşteri memnuniyetine odaklılık” yaklaşımını kamuoyuna daha etkin ve kapsamlı bir biçimde anlatmak amacıyla geliştirdiği “Tüketici Hakları Bildirgesi” kampanya fikrini yaklaşık bir yıl önce oluşturmuştur. Bu kampanyadaki vaadlerini somutlaştırmak üzere titizlikle yürüttüğü çalışma programını tamamlamış ve ardından reklam kampanyası olarak sunmuştur.

Vodafone Türkiye, söz konusu kampanyasının lansmanı esnasında taklit edilerek “Cep Anayasası” adı altında kullanılmasının yasal yaptırım gerektirdiğini bir ihtarname ile muhatap firmaya bildirerek bu durumun derhal düzeltilmesini ihtar etmiştir.

Bir yandan yasal haklarımızı yüce Türk adaleti önünde ararken, diğer yandan koşulsuz müşteri mutluluğunu sağlayacak ve tüketici haklarını gözetecek faaliyetlerimizi bu güne kadar olduğu gibi etik, kesintisiz ve rekabetçi olarak devam etme kararlılığında olduğumuzu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.”

Vodafone Türkiye

Vodafone’un yapmış olduğu bu açıklamaya Turkcell’in vermiş olduğu cevap gecikmedi. Turkcell’den de aşağıdaki gibi bir resmi açıklama geldi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Vodafone TV eklenen yeni içeriklerle birlikte yenilendi

Vodafone’un özellikle son iki seneyi aşkın süredir Türkiye’de izlediği basın ve reklam iletişiminin adil rekabet şartlarını ihlal edici, kamuoyunu bilinçli ve sistematik bir şekilde yanıltıcı unsurlar içerdiğini büyük bir üzüntü ile gözlemliyoruz.

Turkcell, gerek mobil numara taşıma rakamları, gerekse Türkiyeye yaptıkları yatırım miktarı bilgileriyle kamuoyunu yanıltan Vodafoneu, rekabet ilkelerine ve iş etiğine aykırı hareket ettiğinden yola çıkarak pek çok yetkili merci nezdinde hukuki girişimler yaparak uyarmıştır. Yetkili Kurum ve Kurullar tarafından uyarılan Vodafoneun iletişim stratejisinde değişiklik yapmadığı hayretle izlenmektedir.

Türkiye?nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 17 yıllık tarihinde müşteriyi her zaman odağına alarak, müşterilerine daha fazla avantaj sunacak girşimlerde bulunarak rekabete de örnek olmuştur.

Bugün Cep Anayasası olarak bilinen kararlar bütünün temeli, 29 Aralık 2009 tarihinde şirketin tüm birimlerinden yöneticilerin ve halkla ilişkiler danışmanlarının katılımı ile gerçekleştirdiği iç toplantıda atılmış, bir çeşit ?müşteri manifestosu? üzerinde çalışılma kararı alınmış, toplantı raporları ile tüm katılımcılara da duyurulmuştur.

Turkcell müşterisi için yapmış olduğu bu girişimi çalışanlarına iç lansman toplantıları ile 5 Temmuz 2010da duyuran Şirketimiz, Vodafone Türkiyenin yaptığı dayanaksız suçlamalar kapsamında, hatta bu fikrin Turkcelle ait olduğunu belirler nitelikteki belgeler ile birlikte gerekli ihtarı kendilerine hukuki yollar ile iletmiştir.

Ülkemizin en değerli şirketlerinden biri olan Turkcellin itibarını zedelemeye yönelik mesnetsiz ve yanıltıcı iddialar karşısında hukuki haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş

Mobil arenada ateşlenen anayasa-bildirge davası kolay kolay biteceğe benzemiyor. Bakalım bu iki operatör arasındaki rekabet ne gibi bir boyut kazanacak? Takip edip gelişmeleri size aktaracağız.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz