Teknoblog Mobil Turkcell Türkiye’deki 3G hız testlerinde en yüksek hıza ulaştı: Saniyede 28 megabit

Turkcell Türkiye’deki 3G hız testlerinde en yüksek hıza ulaştı: Saniyede 28 megabit

PAYLAŞIN

turkcell-3g-logoAğustos ayı yaklaşıyor, bu aynı zamanda 3G’ye de yaklaştığımız anlamına geliyor. Her üç operatör de harıl harıl 3G ağının kurulumu ve testleri için uğraşıyor. Bu testler 3G ile ideal şartlar altında ne kadar hıza çıkılabileceğini de gösteriyor. A Tipi Lisans sahibi Turkcell sürdürdüğü 3G testlerinde 28 Mbps’lik hıza ulaştı.

28 Mbps’nin ne anlama geldiğini bir örnekle açıklayalım. Bu hıza sahip bir internet bağlantısı aracılığıyla 700 MB büyüklüğündeki bir film dosyası mobil ortamda yaklaşık 3 dakika içerisinde indirilebiliyor. Turkcell 3G servisini 30 Temmuz tarihinde 81 ilde aynı anda vermeye başlıyor. Belli bir yayılım planı dahilinde tüm Türkiye 3G ile buluşacak. Ayrıntıları yazının devamındaki basın bülteninde bulabilirsiniz.

TURKCELL, 3G TESTLERİNDE TÜRKİYE’DEKİ EN YÜKSEK HIZA ULAŞTI: SANİYEDE 28 MEGABİT…

Turkcell, 3G mobil genişbant hazırlıkları çerçevesinde Türkiye’deki en yüksek hızına ulaşarak yapılan testlerde 28 Mbps hızına erişti.

3G mobil geniş bant teknolojisinde test ortamında ulaşılan 28 Mbps’lık hız sayesinde ortalama 700 MB büyüklüğündeki bir film, mobil ortamda yaklaşık 3 dakika içinde indirilebiliyor.

3G mobil geniş bant teknolojisini 30 Temmuz’da 81 ilde aynı anda hizmete açacak Turkcell, belli bir yayılım planı dahilinde Türkiye’yi 3G ile buluşturacak.

Türkiye’deki en yüksek 3G hızını test eden ekibin yöneticisi olan Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, “Turkcell altyapısı üzerinde Ericsson işbirliğiyle yaptığımız testlerde, internetten film indirmeyi, online oyunlar, video streaming gibi gerçek zamanlı mobil servisleri denedik. Bu testler sırasında mobil ortamda ulaştığımız hız, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor. LTE öncesinde mobil geniş bantta ulaştığımız bu hızı, önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz” dedi.

3G ile hayatımıza girecek mobil geniş bantta hızın sürekli artacağını ifade eden Terzioğlu, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimiz en yeni ve en hızlı teknolojileri Turkcell’le yaşamaya devam edecekler” diye konuştu.  Terzioğlu, 3G hizmetlerinin başlamasından sonra da sahip oldukları A tipi lisansın getirdiği avantajla mobil geniş banttaki gelişimi Türkiye’ye öncü şekilde getireceklerini, daha önce açıkladıkları gibi bu yıl içinde Ericsson ile Türkiye’de ilk LTE testini de yapacaklarını hatırlattı.

DosyaGPRS (80 kbps)EDGE (300 kbps)*W-CDMA(384 kbps)HSDPA 7.2 MbpsHSDPA+ (28 Mbps’a kadar)**
Film (700 MB19 sa 26 dk5 saat 11 dk4 sa 3 dk13 dakika3 dakika 20 saniye
20 dakikalık video (150 MB)250 dakika67 dakika52 dakika166 saniye43 saniye
Sunum (5 MB)8 dakika133 saniye104 saniye5,5 saniye2 saniye
Fotograf (2 MB)3 dakika53 saniye41 saniye2.3 saniye
  1. saniye

(*) Turkcell şebekesinde şu anda 300 kbps’a kadar ulaşılabilen EDGE teknolojisi kullanılmaktadır.

(**) Turkcell, 3G şebekesini HSDPA+ 21 Mbps hıza uyumlu olarak kurmaktadır.

2 YORUM

  1. Tabi herkes heyecanlı boşuna sevinmesin kimse. Çünkü o hıza anca baz istasyonunun 1 metre uzaklıgında ulaşabiliriz. :))

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz