Teknoblog Mobil Turkcell Türkiye’deki 3G hız testlerinde en yüksek hıza ulaştı: Saniyede 28 megabit

Turkcell Türkiye’deki 3G hız testlerinde en yüksek hıza ulaştı: Saniyede 28 megabit

Ağustos ayı yaklaşıyor, bu aynı zamanda 3G’ye de yaklaştığımız anlamına geliyor. Her üç operatör de harıl harıl 3G ağının kurulumu ve testleri için uğraşıyor. Bu testler 3G ile ideal şartlar altında ne kadar hıza çıkılabileceğini de gösteriyor. A Tipi Lisans sahibi Turkcell sürdürdüğü 3G testlerinde 28 Mbps’lik hıza ulaştı.

28 Mbps’nin ne anlama geldiğini bir örnekle açıklayalım. Bu hıza sahip bir internet bağlantısı aracılığıyla 700 MB büyüklüğündeki bir film dosyası mobil ortamda yaklaşık 3 dakika içerisinde indirilebiliyor. Turkcell 3G servisini 30 Temmuz tarihinde 81 ilde aynı anda vermeye başlıyor. Belli bir yayılım planı dahilinde tüm Türkiye 3G ile buluşacak. Ayrıntıları yazının devamındaki basın bülteninde bulabilirsiniz.

TURKCELL, 3G TESTLERİNDE TÜRKİYE’DEKİ EN YÜKSEK HIZA ULAŞTI: SANİYEDE 28 MEGABİT…

Turkcell, 3G mobil genişbant hazırlıkları çerçevesinde Türkiye’deki en yüksek hızına ulaşarak yapılan testlerde 28 Mbps hızına erişti.

3G mobil geniş bant teknolojisinde test ortamında ulaşılan 28 Mbps’lık hız sayesinde ortalama 700 MB büyüklüğündeki bir film, mobil ortamda yaklaşık 3 dakika içinde indirilebiliyor.

3G mobil geniş bant teknolojisini 30 Temmuz’da 81 ilde aynı anda hizmete açacak Turkcell, belli bir yayılım planı dahilinde Türkiye’yi 3G ile buluşturacak.

Türkiye’deki en yüksek 3G hızını test eden ekibin yöneticisi olan Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, “Turkcell altyapısı üzerinde Ericsson işbirliğiyle yaptığımız testlerde, internetten film indirmeyi, online oyunlar, video streaming gibi gerçek zamanlı mobil servisleri denedik. Bu testler sırasında mobil ortamda ulaştığımız hız, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor. LTE öncesinde mobil geniş bantta ulaştığımız bu hızı, önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz” dedi.

3G ile hayatımıza girecek mobil geniş bantta hızın sürekli artacağını ifade eden Terzioğlu, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimiz en yeni ve en hızlı teknolojileri Turkcell’le yaşamaya devam edecekler” diye konuştu.  Terzioğlu, 3G hizmetlerinin başlamasından sonra da sahip oldukları A tipi lisansın getirdiği avantajla mobil geniş banttaki gelişimi Türkiye’ye öncü şekilde getireceklerini, daha önce açıkladıkları gibi bu yıl içinde Ericsson ile Türkiye’de ilk LTE testini de yapacaklarını hatırlattı.

Dosya GPRS (80 kbps) EDGE (300 kbps)* W-CDMA(384 kbps) HSDPA 7.2 Mbps HSDPA+ (28 Mbps’a kadar)**
Film (700 MB 19 sa 26 dk 5 saat 11 dk 4 sa 3 dk 13 dakika 3 dakika 20 saniye
20 dakikalık video (150 MB) 250 dakika 67 dakika 52 dakika 166 saniye 43 saniye
Sunum (5 MB) 8 dakika 133 saniye 104 saniye 5,5 saniye 2 saniye
Fotograf (2 MB) 3 dakika 53 saniye 41 saniye 2.3 saniye
  1. saniye

(*) Turkcell şebekesinde şu anda 300 kbps’a kadar ulaşılabilen EDGE teknolojisi kullanılmaktadır.

(**) Turkcell, 3G şebekesini HSDPA+ 21 Mbps hıza uyumlu olarak kurmaktadır.

  • Erdinç Gür

    Tabi herkes heyecanlı boşuna sevinmesin kimse. Çünkü o hıza anca baz istasyonunun 1 metre uzaklıgında ulaşabiliriz. :))

    • Tabii ki… Zaten ideal koşullarda diye yazıda belirtmiştim. Yine de mevcut EDGE bağlantısından çok daha hızlı olacak, orası kesin.