NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisi sayesinde cep telefonlarının birer ödeme makinesine dönüşmesi yolunda önemli adımlar atılıyor. Bu noktada dünyada olduğu kadar Türkiye’de de önemli işlerin altına imza atılıyor. Bu alanda çalışmalar yapan Turkcell teknoloji birden fazla kredi kartı uygulamasının SIM kartlara güvenli bir şekilde yüklenebilmesini sağlayan teknolojiyi geliştirdi.

Turkcell Teknoloji’nin geliştirdiği teknoloji sayesinde SIM kart üzerindeki çip kredi kartı üzerindeki çip vazifesini görüyor. Tüm kredi kartı bilgileri bu SIM kartındaki çip üzerinde tutuluyor, üstelik bu bilgiler mobil operatör tarafından bile görülemiyor. Kullanıcı bankayla arasındaki ödeme işlerini ise güvenli bir şekilde gerçekleştirme fırsatı yakalıyor. Bu altyapı sadece kredi kartlarının SIM kartı üzerine taşınmasıyla sınırlı kalmayıp, kullanıcıların ceplerinde taşıduğı tüm plastik kartların (sadakat programı ve benzeri) ve akıllı çipler üzerinden verilen bilet, kupon, taşımacılık, kimlik, güvenli erişim fonksiyonlarının, e-kent ve e-devlet uygulamalarının SIM kart üzerinden güvenli bir şekilde verilmesine olanak sağlayacak.

BASIN BÜLTENİ

Turkcell Teknoloji parayla ilgili her şeyi ceple buluşturdu

Tüm dünya cep telefonundan kredi kartının kullanılması için yeni teknolojiler geliştirmekle uğraşırken Turkcell Teknoloji, sıradan cep telefonlarının içindeki SIM karta ilişkin “devrimci” bir yazılım geliştirdi. Dünyada bir ilki gerçekleştirerek SIM kartlara güvenli bir şekilde birden fazla kredi kartı uygulamasının yüklenebilmesini sağladı.

Dünya klasmanında yazılım geliştirmeyi en önemli odağı haline getiren Turkcell Teknoloji, yazılım alanında dünyada ilkleri hayata geçirmeye devam ediyor. NFC (Yakın Alan İletişim) teknolojileri konusunda Türkiye ve dünyadaki potansiyeli yıllar öncesinden fark eden Turkcell Teknoloji; başta Turkcell olmak üzere tüm finansal ve ticari kuruluşların, yerel yönetimlerin ve kamunun kullanabileceği bir teknolojik altyapı geliştirdi.

Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı, üretilen NFC Gateway (Yakın Alan İletişimleri Geçidi) çözümü hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: “Tüm dünya, mobil ödeme uygulamalarını hayata geçirmek için kredi kartını telefonla birleştirmenin yollarını aradı. İlk uygulamalarda kredi kartı bilgileri telefonların kendi üzerinde veya hafıza kartları üzerinde tutulmaya çalışılsa da  bu çözümlerin hiçbiri standart haline dönüşemedi ve güvenliği hep sorgulandı. Yazılım mühendislerimiz bu noktada devreye girerek yine dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve tek bir SIM karta güvenli bir şekilde birden fazla kredi kartı uygulamasının yüklenebilmesini sağladı. Böylece sadece cep telefonu taşıyarak her türlü kredi kartı ödemesi yapılabilir hale getirdi.”

Turkcell Teknoloji’nin SIM kartlar üzerindeki uzmanlığının bu çözümün üretilmesindeki önemine değinen İncedayı, “Bilindiği gibi tüm SIM kartları parmak izi gibi kişiye özeldir. SIM kartları, kullanıcı bilgilerini, gönderilen mesaj ve konuşmaları şifreleyerek kullanıcıyla dış dünya arasında bir güvenlik duvarı oluşturuyor. Turkcell Teknoloji olarak, birden fazla bankanın kredi kartı bilgilerini aynı SIM kart üstünde güvenli ve şifreli bir alana yerleştirerek hem bu bilgilerin daima kullanıcıların yanıbaşında olmasını hem de cep telefonu numarasıyla eşleşmesini sağladık” dedi.

Hayata geçirilen sistemin bir diğer başarısı da bilgilerin operatör dahil herkesten gizlenmesinde yatıyor: Turkcell Teknoloji’nin geliştirdiği sistem sayesinde kredi kartı bilgileri, SIM kartın sahibi GSM operatörü tarafından dahi görülemiyor, sadece alışveriş sonrasında banka tarafından onaylanabiliyor. Bir başka deyişle SIM kartlar, kredi kartının üstündeki minik çiplerin işlevini üstleniyor. Bu altyapı sadece kredi kartlarının SIM kartı üzerine taşınmasıyla sınırlı olmayıp cebimizde bulunan tüm plastik kartların (loyalty ve benzeri) ve akıllı çipler üzerinden verilen bilet, kupon, taşımacılık, kimlik, güvenli erişim fonksiyonlarının, e-kent ve e-devlet uygulamalarının SIM kart üzerinden güvenli bir şekilde verilmesine olanak sağlamaktadır.

İlk çalışmaları 2008 yılında başlayan SIM kart teknolojilerine yönelik çalışmalarımız bugün Turkcell’i tüm dünyada teknoloji alanında ayrıcalıklı bir konuma taşıdı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz