Turkcell ve Samsung’dan 5G ve yeni nesil teknolojiler için iş birliği

Turkcell ve Samsung, Türkiye’de yeni teknolojilerin hayata geçirilmesine yönelik önemli bir adım atıyor. İki şirket, 5G teknolojilerinin erken kullanıma sunulması için yapacakları iş birliğinin yanı sıra akıllı cihazlar konusunda da ortak çalışmalar yürütecek.

5G teknolojilerinin hayata geçirilmesine yönelik iyi niyet mektubu imzalayan iki şirket, Türkiye’nin bu alanda söz sahibi ülkelerden biri olması için ortak çalışmalar yürütecek. Turkcell ve Samsung ayrıca, Nesnelerin İnterneti ve akıllı cihaz uygulamalarında yeni çözümler için iş birliği yapacak.

Samsung ve Turkcell, 2018 yılında Türkiye’de 5G şebeke teknolojilerini değerlendirmek ve test etmek için iş birliği yapacak. Şirketler, iş birliğinin bir parçası olarak farklı kullanım alanlarını araştıracak. Bu ortaklık sonuç olarak 5G teknolojilerinin ticarileştirilmesini hızlandırmaya ve Türkiye’nin dijital dönüşümünü desteklemeye yardımcı olacak.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ile Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim tarafından Güney Kore?de imzalanan iyi niyet mektubu kapsamında çeşitli senaryoları test etmek için 5G test ağları kurulacak. Bu iş birliği çerçevesinde, Samsung ve Turkcell; ev güvenliği, enerji tüketiminin izlenmesi ve denetimi, nesnelerin izlenmesi ve diğer kullanıcı otomasyon çözümleri dahil olmak üzere akıllı cihaz uygulamalarına odaklanarak nesnelerin internetinin sunduğu yeni imkanlardan yararlanacak.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye’nin kendi teknolojisini geliştiren ve üreten bir ülkeye dönüşmesi amacıyla uzun vadeli iş birlikleri yaptıklarına dikkat çekti. Yerel olarak geliştirilen 5G hizmetinin erkenden hayata geçmesinin ülkemizin sadece teknolojide değil, ekonomide de yeni bir sıçrayış yapabilmesine yönelik önemli bir fırsat olduğuna inandıklarını dile getiren Terzioğlu, Samsung ile imzalanan iyi niyet mektubu ile birlikte, gelecek nesil teknolojiler ve Türkiye’de 5G’nin ticarileştirilmesi konusundaki ortak çalışmalarının kapsamını genişlettiklerini dile getirdi. Turkcell, akıllı şehir çözümlerinde iş birliğine dayalı çalışmalarla büyüyen şehirler için hayatı kolaylaştıracak yerel uygulamalar da geliştirecek. Projelerde Samsung ile birlikte çalışacak ve fikir alışverişinde bulunacak.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim ise, Samsung olarak, 5G altyapısının, nesnelerin internetinin ve nesnelerin interneti ile uyumlu mobil cihazlar, TV?ler ve ev eşyalarının küresel olarak geliştirilmesine öncülük ettiklerine dikkat çekti. 5G ve yenilikçi teknolojiler konusunda Samsung ile Turkcell arasında daha da genişleyen işbirliğinin, Türkiye’nin ulusal inovasyon hedeflerine katkıda bulunacak önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER