Teknoloji

Turkcell’in koronavirüs salgınına karşı attığı adımlar, aldığı önlemler

turkcell

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, ekonomik olarak Türkiye’nin bu süreçten başarıyla çıkacağına inandığını belirterek sadece kendilerini düşünmediklerini, Türkiye’nin Turkcell’i olarak ekosistemi desteklemeye özen gösterdiklerini söyledi.

Erkan, “Dünyanın en güçlü altyapılarından birisini bugünler için kurduk. Evde eğitimi, evde iş hayatını kesintisiz devam ettirecek teknolojimiz devrede. Ekosistemi destekliyoruz. Bu sayede gönül rahatlığıyla ‘Evde hayat var’ diyebiliyoruz.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının uzaktan eğitim uygulamasını duyurmasını takiben Turkcell olarak EBA altyapısından yararlanacak öğretmen ve öğrencilerin kullanımı için aylık internet kotasını ikiye katlayarak 6 GB’a çıkardıklarını kaydeden Erkan, sabit internet kullanan müşterilerinin EBA altyapısına doğru yaptıkları bağlantı hızlarını ise hem indirme hem de yükleme tarafında 100 Mbit’e yükselterek kesintisiz eğitim için gerekli altyapıyı sunmaya başladıklarını dile getirdi.

Erkan, TV+ platformundan veliler ve öğrencilerin EBA kanallarına erişebilmeleri amacıyla gerekli altyapıyı hazırlayarak ilkokul, ortaokul ve lise için ayrı ayrı kanallar açtıklarını ve bu kanalların hem televizyon hem de mobil cihazlardaki TV+ uygulaması üzerinden izlenebilmesini sağladıklarını da ekledi. Bunun yanı sıra, TV+ uygulaması üzerinden EBA kanallarına erişecek tüm müşterilere 10GB ek internet paketi de tanımlandı. Altyapı tarafında ise EBA web sitesine olan erişim kapasitesi iki katına yükseltildi. EBA web sitesinde yer alan eğitim videolarını sunucularında barındıran üçüncü taraf tedarikçiye doğru olan ara bağlantı kapasitesi ise beş katına çıkarıldı.

Turkcell, bu olağanüstü şartlarda sadece bireylerin değil, kurumların da yanında olduğunun altını çiziyor. “Türkiye’nin en büyük veri merkezi işletmecisi olarak, Türkiye’nin en büyük şirketlerinin de olduğu 1600’den fazla kurumsal müşteriye veri merkezini uzaktan yönetme imkanı sunuyoruz. Bu sayede şirketler 7-24 kesintisiz hizmet alarak iş sürekliliğini sağlıyor; mekandan bağımsız olarak sistemlerine erişerek çalışmalarını evden de sürdürüyor. Aynı zamanda olağan dışı durumlarda alanında uzman Turkcell mühendisleri tarafından uzaktan destek verilerek saniyeler içerisinde sorunlar çözülüyor.”

Müşterilerinin yanı sıra çalışanlarının sağlığının da çok önemli olduğunun altını çizen Erkan, “Güçlü altyapımız sayesinde geçen 13 Mart Cuma gününden bu yana 5 bin kişiyi aşan, hatta ekosistemimizle 8 bine yaklaşan çalışanımızla Türkiye’nin en geniş katılımlı evden mobil çalışmasını da gerçekleştiriyoruz. Tüm çalışanlarımız Turkcell şebekesi üzerinden işlerini kesintisiz olarak, tıpkı ofislerindeymişçesine evlerinden sürdürüyor.” dedi. Üstelik bu durum sadece Türkiye ile kısıtlı değil. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Belarus ve Ukrayna’daki Turkcell iştiraklerinde görev alan çalışanlar da işlerini evlerinden yürütüyor. Çağrı merkezinde görev yapan çalışanlara da gerekli olan tüm teknik donanımı sağlandı ve evlerinden hizmet vermesi mümkün kılındı. Sahadaki çalışanlar da gelişmelere göre Turkcell doktorları tarafından anbean bilgilendiriliyor. “Bakanlığımızın belirttiği her türlü korunma tedbirleri şirketimiz tarafından alınarak görevlerini sürdürüyorlar.”

Erkan, yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere ek olarak AVM’lerde yer alan tüm Turkcell mağazalarını kapattıklarını da kaydetti. “AVM mağazalarımızın dışındaki mağazalarımız ise müşterilerimizin acil ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından belirlenen tüm önlemleri alınmış bir şekilde pazartesi – cumartesi günleri saat 12.00 – 18.00 arasında hizmet vermeye devam ediyor.” Bununla birlikte müşterilerin işlerini evlerinden de yapmalarına destek vermek amacıyla Dijital Operatör ve www.turkcell.com.tr uygulaması ve çağrı merkezler üzerinden de kesintisiz hizmet sunuluyor. “Ayrıca Turkcell müşterilerimizin telefonlarındaki şebeke yazısını ‘EvdeHayatVar’ şeklinde değiştirerek virüsle mücadeledeki en önemli unsurlardan biri olan evde kalma konusuna destek veriyoruz. Bu süreçte sosyal medya hesaplarımızdan müşterilerimize sürekli bilgilendirme yaparak güncel durumla ilgili onların hayatını kolaylaştıracak bilgileri paylaşıyoruz.”

turkcell evde hayat var

Sağlık çalışanlarımıza 5GB ve 500 dakika konuşma paketi

Turkcell, halkın sağlığı için büyük bir özveri ile mücadele eden sağlık çalışanlarına destek vermek amacıyla onlara ek data ve konuşma hediye edecek. Bu kapsamda sağlık sektöründe görevli Turkcell’lilerin hatlarına mevcut paketlerine ek olarak ücretsiz 5GB internet ve 500 dakika konuşma tanımlamak için çalışmalara başlandı.

Aynı zamanda devletin aldığı önlemlere destek vermek amacıyla, yurtdışında olan Turkcell müşterilerinin dünyanın her yerinden Dışişleri Bakanlığının 7/24 hizmet verdiği Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne (+90 312 292 29 29) yapacakları aramaları ücretsiz hâle getirildi.

Öte yandan Erkan, dijital servisleriyle hangi operatörün hattını kullanırsa kullansın evden çalışmaya devam eden tüm vatandaşlara hizmet vermeye devam ettiklerini kaydetti. “Evlerinde bulunanlar Türkiye’nin iletişim ve yaşam platformu BiP üzerinden yakınlarıyla mesajlaşıp görüntülü olarak görüşürken, evden çalışmak durumunda olanlar da toplantılarını 10 kişiye kadar görüntülü konferans imkanı sunan BiP üzerinden yapabiliyor. TV ve film izlemek isteyenler için TV+, müzikseverler için fizy, evlerinde geçirdikleri zamanda gazete ve dergi okumak isteyenler için Dergilik uygulamasının yanı sıra Yaani arama motoru ve paraya veya kredi kartına dokunmadan tüm ödemelerin güvenli şekilde gerçekleştirilebildiği Paycell uygulamaları da tüm operatör kullanıcılarına hizmet veriyor.”

“Turkcell olarak bu altyapıyı bugünler için kurduk”

“Türkiye’de her gün milyonlarca kişi tüm ihtiyaçlarını evlerinden çıkmadan gerçekleştiriyor. Biz her fırsatta Türkiye’nin dijitalleşmesinin önemine vurgu yapıyoruz. Dijitalleşme derken tam da şirketlerin müşterilerine sundukları hizmetleri uzaktan verebilmeleri kastediyoruz. Bugün bunun önemi daha net ortaya çıkmış durumda. Biz Turkcell olarak sabit ve mobil altyapımız, veri merkezlerimiz ve dijital servislerimizle hem bireylerin hem de kurumlarımızın yanındayız. Bugün mobilde dünyanın en güçlü altyapılarından birisine sahibiz. Fiberde yaklaşık 1,5 milyon haneye ışık hızında internet sunuyoruz. Biz bu altyapıyı bugünler için kurduk. Şebekemizdeki toplam internet trafiğinde yüzde 30’luk bir artış söz konusu. Hatta sabit şebekemizde bazı saatlerde yüzde 80’lik artış olduğunu görüyoruz. Mobil şebekede taşıdığımız günlük data miktarı 500 terabaytı geçti. Ayrıca Türkiye’de ilk olan ve mobil şebeke üzerinden fiber hızında internet sağlayan dijital ev çözümümüz Superbox’ın internet trafiğinde ise bazı saatlerde yüzde 67’lik artış bulunuyor. Turkcell kullanan müşterilerimizin içi rahat olsun, güçlü altyapımız ve 7/24 esasına uygun olarak çalışan ekiplerimizle ihtiyaçları olan tüm iletişimi onlara kesintisiz bir şekilde hızlı olarak sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz.”

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER