Teknoblog Haberleşme Turkcell ikinci çeyreğe ait finans raporunu açıkladı, abone sayısını ve gelirini arttırdı

Turkcell ikinci çeyreğe ait finans raporunu açıkladı, abone sayısını ve gelirini arttırdı

Turkcell, geride kalan 2011 ikinci mâli çeyrek yılına ait finans raporunu açıkladı. Şirket bu çeyrek içinde yoğun rekabete rağmen gelir, AVFÖK ve abone sayısını arttırmayı başardı. Şirket geride kalan çeyrekte 1 milyon net abone alımı gerçekleştirdi ve toplam abone sayısını 34.1 milyona yükseltmeyi başardı. Turkcell faturalı abonelerin toplam aboneler içindeki payı ise yüzde 31.4’e yükseldi.

Abone başı aylık ortalama kullanımı yıldan yıla yüzde 29 artışla 220 dakikaya yükselirken, ARPU olarak nitelendirilen abone başı aylık gelir ise mobil data servis gelirlerinde ve kullanım oranlarındaki artış sonucunda yılın ilk çeyreğine göre yüzde 7 artarak 19.6 TL’ye yükseldi. Yılın ilk yarısında 4.40 milyar TL gelir elde eden Turkcell Grup şirketleri net kâr bazında ise 309 milyon TL’lik değer kaydetti. Yılın ilk yarısında yarım milyar TL üzerinde yatırım harcaması yapmış olan grup yılın ikinci yarısında vitesi daha da yükselterek 1 milyar TL daha yatırım harcaması planladığına dikkat çekti.

İki yaşına girmek üzere olan 3G’nin Turkcell’deki performansı da dikkate değer. A tipi lisansa sahip olan Turkcell’in kayıtlı 3G abone sayısı 15 milyon seviyesine çıkmış durumda. Turkcell şebekesinde iki yıl içinde 23750 TB’lık, bir örnekle açıklayacak olursak yaklaşık 5 milyon DVD’ye eşdeğer, mobil veri trafiği gerçekleşti. Öte yandan Turkcell 3G şebekesinin kapsama alanı iki yıl içinde ülkenin yüzde 85’ine ulaştı.

Turkcell’in geride kalan çeyrek ve yarım yıla dair performansına ait ayrıntıları aşağıdaki basın bülteninde bulabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİ

Turkcell ivme kazandı, abone sayısı ve gelirini artırdı

Müşteri memnuniyeti ve bağlılığını artırmaya odaklanan Turkcell, 2011 yılının ikinci çeyreğinde yoğun rekabet ortamına rağmen üstün değer teklifleri ile gelir, AVFÖK ve abone sayısını artırdı. Turkcell Grup 2011’in ikinci yarısı için de istihdamı arttırmayı, teknoloji ve altyapıya 1 Milyar TL daha yatırım yapmayı hedefliyor.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 2011’un ikinci çeyreğinde büyümeyi ve pazar liderliğini sürdürdü. Turkcell Grup gelirleri, iştiraklerin artan katkısı ve Türkiye’de %50’nin üzerinde büyüyen mobil internet gelirleriyle 2011’in ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %8 artarak 2,28 milyar TL olarak gerçekleşti. Grup AVFÖK’ü, bir önceki çeyreğe kıyasla %15 büyüyerek 721 milyon TL olarak gerçekleşirken birinci çeyrekte %29,5 olan AVFÖK marjı ikinci çeyrekte %31,6’ya yükseldi.

Yılın ilk yarısında 4,40 milyar TL gelir, 1,35 milyar TL operasyonel kar
Bu sonuçların ardından Turkcell Grup gelirleri 2011’in ilk yarısında 4,40 Milyar TL’ye ulaşırken AVFÖK de 1,35 Milyar TL olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında net kar ise 309 Milyon TL oldu. 2011’in başından 30 Haziran’a kadar yarım milyar TL’nin üzerinde yatırım harcaması yapan Turkcell Grup yılın ikinci yarısında 1 Milyar TL daha yatırım harcaması yapmayı planladığını açıkladı.

Abone sayısı 1 milyon arttı
Turkcell 2011’in ikinci çeyreğinde 1,0 milyon net abone alımı kaydederek toplam abone sayısını 34.1 milyona* yükseltmeyi başardı. Faturalı aboneler için yeniden düzenlenen paketler ile cazip ve kontratlı teklifler sonucu 353.000 net faturalı abone alımı gerçekleştiren Turkcell faturalı abonelerin toplam aboneler içindeki payını %31,4’e yükseltti. Abone başı aylık ortalama kullanım yıllık %29 artışla 220 dakikaya yükselirken;   Abone Başı Aylık Geliri (ARPU) ise mobil data servis gelirlerinde ve kullanım oranlarındaki artışın sonucunda bir çeyrek öncesine göre %7 oranında artarak 19,6 TL’ye yükseldi.

Turkcell 3G 2 yaşında
A tipi lisans ve yatırımları sayesinde son iki yılda hız ve kapsama anlamında en kaliteli 3G şebekesini kuran Turkcell, 3G’deki iki yıllık performansını kamuoyuyla paylaştı. Kayıtlı 3G abone sayısını 15 milyona çıkaran Turkcell’in şebekesinde 2 yıl içinde 23.750 TB (yaklaşık 5 milyon DVD) büyüklüğünde mobil data trafiği yaşandı. Haziran 2009 ? Haziran 2011 arasında toplam data trafiğinde 34 kat artış yaşanırken 2 yıl içerisinde Turkcell 3G şebekesinin nüfus kapsaması %85 seviyesine ulaştı.

Ciliv: Yakaladığımız İvmeden Memnunuz
Turkcell’in 2011 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “2011 yılının ikinci çeyreğinde müşteri memnuniyeti ve bağlılığını artırmaya odaklandık ve yoğun rekabet ortamını üstün değer tekliflerimiz sayesinde avantaja çevirdik. Grup şirketlerimizin performansı artmaya devam ediyor. Turkcell Superonline ve Ukrayna’daki şirketimiz Astelit gelirlerini artırmaya devam ediyor. Grup şirketlerimizden gelen katkının önümüzdeki dönemler daha da artmasını bekliyoruz. “Turkcell ile Hayat, Daha Fazla Hayat” diyerek müşterilerimizi her yerden her zaman internete, bilgiye ulaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  En ileri teknoloji, en yaygın şebekemiz ve yeni mobil servisler ile fark yaratıyoruz. Pazarda lideri olduğumuz akıllı telefonların sayısını ve kullanımını artırma stratejimiz doğrultusunda, Turkcell’in yeni telefonu T20’yi müşterilerimize sunduk. Şebekemizdeki akıllı telefon sayısı bir önceki yıla göre %100’ün, mobil internet gelirlerimiz ise %50’nin üzerinde arttı.  Gelecekte de müşterilerimiz nezdinde fark yaratacak atılımları sürdüreceğiz” dedi.

Süreyya Ciliv ayrıca Turkcell’in süregelen başarısının temel unsurları olan Turkcell müşterileri, çalışanları, iş ortakları ve hissedarlarına destekleri için teşekkür etti.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz