Manşetler

Turkcell 6GEN LAB ile geleceğin teknolojilerini üretecek

turkcell 6gen lab

Turkcell 6GEN LAB projesini hayata geçirdi. TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı kapsamında desteğe layık görülen proje kapsamında Turkcell, uluslararası standartlarda bir laboratuvar kuracak.

Turkcell 6GEN LAB projesinin lansman ve imza töreni; Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu ile Genel Müdür Murat Erkan’ın ev sahipliğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve akademik dünyadan misafirlerin katılımıyla Turkcell Küçükyalı Plaza’da gerçekleşti.

Turkcell’de düzenlenen törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yüksek teknoloji üreten Türkiye’nin inovasyon altyapıları ve nitelikli insan kaynağıyla dünyada önde gelen cazibe merkezlerinden biri olma yolunda ilerlediğini söyledi. Değişim ve rekabetin hızlandığı bir dünyada geleceğe hazır olmak gerektiğini vurgulayan Varank, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu nedenle inovasyon ekosisteminde en ufak bir boşluk bırakmak istemiyoruz. Bir destek programımızın çıktısının diğer destek programının girdisi olmasına özellikle dikkat ediyoruz. Bu manada Öncül Ar-Ge Laboratuvarları, önemli bir boşluğu dolduruyor. Bu laboratuvarlarda teknolojik gelişmelerin girdisi olan temel araştırmalar yapılıyor. Buralarda çalışan bilim insanlarının gayretleriyle ülkemiz; yapay zeka, 6G ağları, katmanlı imalat teknolojileri, otonom sürüş teknolojileri ve ileri malzeme teknolojileri gibi alanlarda küresel çekim merkezi haline geliyor. Bugün imza törenini gerçekleştirdiğimiz Turkcell 6G ve Yapay Zeka laboratuvarında; 6G şebekesinin yapay zeka destekli otonom tasarımı ve bu iş modellerinin sektörlere yapay zeka destekli entegrasyonu gibi çalışmalar yürütülecek. Teknoloji odaklı Ar-Ge faaliyetleri yapılacak. 6G sadece yüksek veri hızı sağlamayacak, yapay zeka desteği ile akıllı iletişim ortamı da sunacak. Turkcell’in bu laboratuvardaki çalışmaları, ülkemizin yeni nesil kablosuz iletişim teknolojilerinde önlerde yer alabilmesini temin edecek. Öncül Ar-Ge araştırma laboratuvarları, bir taraftan teknolojik kabiliyetlerimizi artırırken diğer taraftan ülkemizin bilim insanları için cazibe merkezi olmasını sağlayacak, tersine beyin göçüne katkı yapacak.”

Toplantıda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, projeyle ilgili şunları söyledi: “İnternet ile sadece kişiler arası haberleşme değil, artık her şeyin kullanıldığı ve abone sayısının ülkemizde 104 milyonu bulduğu bir haberleşme ailesinden bahsediyoruz. Bunun en değerli üyesi bizim için Turkcell. Biz 4.5G’de yaptığımızın daha da ötesinde ilerleyerek, gerek Ar-Ge yükümlülüklerini gerekse yerli teknoloji yükümlülüklerini artırarak Türkiye yüzyılına yakışır bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu noktada TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı çok anlamlı. Biz Türkiye olarak şimdiye kadar haberleşme teknolojilerinin sadece kullanıcısı olduk. Belli merkezlerde geliştirilen teknolojilerin kullanıldığı bir çevre ülkesi olarak kaldık. Ancak şimdi teknoloji geliştiren küresel bir merkez olmak için harekete geçmiş, kolları sıvamış durumdayız. Özellikle kritik altyapılar bakımından tamamen yerli ve milli ürün kullanılmasını hedefliyoruz. 5G’ye yerli ve milli ürünlerimiz ile geçme yönünde önemli çalışmalar yaptık ve bugün geldiğimiz noktada çalışmaların somut ürünlere dönüşmüş olmasından büyük mutluluk duyuyoruz.”

Turkcell mühendislerinin bugüne kadar 4G ve 5G’ye yönelik araştırmalar yaptığını, buradan elde edilen deneyim ile 6G araştırmalarının da başarıyla yapılabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ise şöyle konuştu: “2030’larda 6G’yi görmüş olacağız. 6G’nin en önemli hikayesi, ‘her şeyin interneti’ olacak. Yapay zeka, 6G’de olmazsa olmaz. 6G teknolojisi büyük bir devrim ve bu devrimi gerçekleştirebileceğimiz mühendislerimiz var. Turkcell’de de bu konuda çok iyi mühendislerimiz var. Bu proje kapsamında çok güzel teknolojilerin üretileceğine eminim.”

Projenin hedeflerine değinen Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, “Sadece ülkemiz için değil aynı zamanda dünyadaki 6G standartlarının oluşumu açısından sektörümüz için de stratejik bir adım atıyoruz. Geleceğe yönelik teknolojilere katkı sağlayacak yeni araştırma laboratuvarımızı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın himayelerinde TÜBİTAK desteğiyle hayata geçiriyoruz. Bu projeyi, Turkcell tarihinin en stratejik ve uzun soluklu Ar-Ge adımı olarak görüyoruz. Gelecek odaklı vizyonuyla bizi çok heyecanlandıran bu Ar-Ge merkezimizi ‘TURKCELL 6GEN LAB’ olarak isimlendirdik. Özellikle tersine beyin göçüne de katkı sağlamayı hedeflediğimiz bu proje, nitelikli insan kaynağını doğru projelerle buluşturma hedefimize giden yolda çok önemli bir basamaktır. Projeyle milli kalkınma ve istihdam açısından çok boyutlu katma değer sağlayacağız. Bilgi ve verinin stratejik önem kazandığı günümüzde, bu projeyi ticari kaygıların ötesinde bir ‘memleket meselesi’ olarak değerlendiriyoruz. ‘Ar-Ge meselesi de memleket meselemiz’ diyoruz. Turkcell 6GEN LAB, sektörümüz ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan ise şunları söyledi: “Turkcell’in insan ve gelecek odaklı yaklaşımının bir sonucu olarak, yıllardır teknolojik inovasyonda öncülüğümüzü sürdürüyoruz. Teknolojide dışa bağımlılığın azaltılması hedefiyle çalışan Ar-Ge şirketimiz Turkcell Teknoloji, son iki yılın ‘Türkiye patent şampiyonu’ bayrağını gururla taşıyor. Şimdiye kadar 3 binden fazla ulusal ve uluslararası patent başvurusu sonucunda 900’e yakın patentimiz tescillenirken, çok sayıda uluslararası Ar-Ge projemizle de ülkemiz için fayda ürettik. 1.100’e yakın Ar-Ge mühendisimizle inovatif dijital servis ve uygulamaları geliştirip dünyanın 40’tan fazla ülkesine ihraç eden bir teknoloji şirketine dönüştük. Turkcell 6GEN LAB projemiz sayesinde, yerli teknoloji ekosistemiyle yeni iş birlikleri geliştirerek sektörümüzde uluslararası çapta katma değer üreteceğiz. Hedefimiz, ülkemizin adını gelecek nesil haberleşme teknolojilerinde söz sahibi olan ülkeler arasına yazdırmak. Bu projemiz sayesinde dijital ekonomiden aldığımız payı artıracağız.”

Konuşmaların ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, proje iş birliğiyle ilgili protokolü imzaladı.

Turkcell 6GEN LAB 1 Ocak 2023’te çalışmalara başlayacak

TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı kapsamında kurulacak ‘Turkcell 6GEN LAB’, 1 Ocak 2023 itibarıyla fiilen çalışmalarına başlayacak. Turkcell’in bu araştırma laboratuvarında, geleceğin meslekleri arasında konumlanan yapay zeka, 6G teknolojisi, otonom şebekeler ve yeni nesil teknolojilerin dikey sektörlere uygulanması alanlarında ekosisteme öncül bir Ar-Ge altyapısı sunan çalışmalar yürütülecek.

  • Turkcell 6GEN LAB’da yürütülecek Ar-Ge faaliyetleri kapsamında, 6G şebekelerin yapay zeka ve makine öğrenimi yetenekleriyle otonom olarak tasarımı, enerji verimliliği ve yeni nesil teknolojilerin dikey sektörler ile entegrasyonuna yönelik sürdürülebilirlik odaklı çalışmalar gerçekleştirilecek.
  • Yapay zeka tabanlı 6G şebekesinin tasarımının ve bu otonom şebeke yeteneklerinin e-mobilite, havacılık, savunma sanayi, enerji ve sağlık gibi dikey sektörlerin kullanım senaryolarına özgü şekilde uyarlanması ve uygulanmasına yönelik bilimsel çalışmalar yapılması hedefleniyor.
  • Proje kapsamında alanında lider araştırmacılar ile donatılacak laboratuvarın ana amacıekosisteme patent, standartlara katkı, ulusal/uluslararası platformlarda prestijli projeler ve akademik yayınlar üretmek olacak.
  • TÜBİTAK, bu destek programı kapsamında Öncül Ar-Ge Laboratuvarına 5 yıl süre ile destek sağlayacak. Yürütme Komitesi kararı ve Başkanlık onayı ile destek süresi 5 yıl daha uzatılabilecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER