Teknoloji

Türk Telekom VoLTE teknolojisini şimdi iPhone’larda da sunuyor

turk-telekom-iphone-lte-050417Türk Telekom daha önce Android telefonlarda sunmaya başladığı, HD+ kalitesinde ses ve görüntülü konuşma sağlayan VoLTE teknolojisini şimdi iPhone’lara da getirdi. Türk Telekom’un geçen yıl LTE ile aynı anda kullanıcılara sunmaya başladığı VoLTE teknolojisi artık iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cihazlarında da kullanılabilecek.

Tamamen ücretsiz olarak sunulan VoLTE teknolojisi, sesli çağrıları bir saniyeden daha kısa sürede gerçekleştirerek kullanıcılara HD+ kalitesinde sesli ve görüntülü konuşma imkânı sağlıyor. Sesin gelişimindeki son nokta olarak tanımlanan VoLTE teknolojisi, LTE?ye geçişle beraber aynı anda Türk Telekom tarafından kullanıma sunulmuştu.

Türk Telekom, akıllı telefon penetrasyonunda rakiplerinin ortalama olarak önünde olmasına dikkat çekiyor. Rakiplerinin yüzde 67?lik penetrasyonuna karşın yüzde 75 penetrasyonu ile Türkiye’de lider olduğunu belirten Türk Telekom’un hali hazırda akıllı telefon sahibi müşterilerinin yüzde 53’ü ise LTE uyumlu cihaz kullanıyor.

VoLTE nedir?

VoLTE teknolojisi düşük gecikme süresiyle yapılan çağrıların neredeyse anında denilebilecek kadar kısa bir bekleme süresi içinde çağrı yapılan kişiye bağlanma ve HD kalitesinde görüşme olanağı sağlıyor. Türk Telekom?un VoLTE hizmetinden faydalanmak için kullanıcıların LTE teknolojisine uyumlu SIM karta ve VoLTE teknolojisini destekleyen cihazlara sahip olması gerekiyor. HD+ görüşmeler internet paketi kotası düşmeden, normal dakika paketi üzerinden yapılabiliyor.

iPhone’da VoLTE nasıl etkinleştirilir?

Ayarlar -> Hücresel yolunu takip edin. Daha sonra Seçenekler‘e dokunun. LTE’yi Etkinleştir seçeneğine dokunarak açılan seçeneklerden Ses ve Veri‘yi tercih edin.

İLGİLİ HABERLER