TTNET Müzik: Müziğe dair aradığınız her şey burada

ttnet-muzik-0001

Mobil cihazların gelişimi, günlük hayatımızdaki pek çok aktivitenin de değişime uğramasına neden oldu. Müzik dinlemek, rahatlıkla bu değişimin etkilerinin hissedildiği ilk alanlar arasında sayılabilir. İnternetten müzik indirme alışkanlığının hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan taşınabilir medya oynatıcılar, modern akıllı telefonların ön plana çıkmasına da vesile olmuştu. Modern akıllı telefonlar ve mobil teknolojilerin gelişimi ise müzik dinleme alışkanlıklarını bir kez daha değiştirmiş ve çevrim içi müzik servislerinin doğuşuna aracılık etmişti. Mevcut müzik platformları da, zamanın ruhuna göre değişiyor. Başlangıçta internetten yasal yollarla şarkı indirmek için hazırlanan bir platform olan TTNET Müzik, artık komple bir çevrim içi müzik servisi ve kapsamlı bir müzik portalı olarak işliyor. Türk Telekom bünyesindeki entegrasyondan sonra yenilenen TTNET Müzik mobil uygulamaları da, değişimle birlikte kazanılan gücün etkin biçimde yansıtılmasını sağlıyor.

ttnet-muzik-0003

TTNET Müzik’te kullanıcılar üye olmadan veya üye girişi yapmadan müzik dinleyebiliyor. Ancak servisten tam anlamıyla verim almak için üye girişi yapmanın hatta Premium paketine geçmenin yerinde olduğunu belirtmekte fayda var. TTNET Müzik, Premium abonelik paketini üye olan herkese ilk 1 ay boyunca ücretsiz olarak sunuyor. İlk ayın sonundan itibaren ise aylık ücret 4,99 TL’ye çıkıyor. Premium pakete geçmek TTNET Müzik abonelerine önemli avantajlar getiriyor. Premium kullanıcılar çevrim dışı olsalar bile müzik keyfi yaşayabiliyor, daha yüksek ses kalitesinin keyfini sürebiliyor, diledikleri kadar şarkı indirebiliyor ve sınırsız sayıda şarkı atlayabiliyor. Premium paketin ücreti aktivasyon kodu, mobil ödeme, kredi kartı veya Türk Telekom Evde İnternet faturasıyla birlikte ödenebiliyor. TTNET Müzik’e Tek Şifre kullanarak giriş yapılabildiği gibi, Facebook aracılığıyla da giriş yapılabiliyor.

ttnet-muzik-0002

TTNET Müzik’in yenilenen mobil uygulamaları başlatıldığında kullanıcıları bir tür keşif ekranı karşılıyor. Bu ekranın üst kısmında platforma yeni eklenen albümler slaytlar halinde gösteriliyor. Bu slaytlardan birine dokunulduğunda ilgili albümlere hızlı biçimde erişiliyor. Slaytların altında ise platformda en çok dinlenen şarkılar gösteriliyor. Ana ekranda sadece listenin ilk beş şarkısı görülebiliyor, ancak “Tümünü Gör” seçeneği işaretlendiğinde 50 şarkının tamamına erişilebiliyor. En popüler şarkılar listesininin altında ise en yeni albümler sergileniyor. Listeler ve radyolar ise ana ekranın diğer unsurlarını oluşturuyor.

ttnet-muzik-0005

Listeler ve radyoların şekillendirilmesi de, modern çevrim içi müzik servislerinin ruhuna uygun biçimde gerçekleştirilmiş. Şarkı keşfini kolaylaştırma gibi bir misyon da üstlenen listeler “Haftalık Keşif”, “Editörün Seçtikleri”, “Dünya Müziği”, “Zamanda Yolculuk” ve “Yörelere Göre Müzik” gibi kategoriler altında sıralanıyor. Listeler için seçilen “Ofisteyken”, Bir Harmanım Bu Akşam”, “Roma’da Aşk, “Kafam Hep Duman” gibi isimler ise kulağa oldukça ilginç geliyor. Bunlara ek olarak, TTNET Müzik’te müzik dünyasının ünlü isimlerinin seçtikleri şarkılardan oluşan listelere de erişilebiliyor. Radyolar ise moda, sanatçıya ve türe göre olmak üzere üç farklı kriter üzerinden oluşturuluyor. Radyolar ve listeler arasındaki temel farkı, şarkıların önceden belirlenmemiş olması şeklinde nitelemek yanlış olmayacaktır.

ttnet-muzik-0004

TTNET Müzik uygulamasında farklı bölümler arasında gezinmeyi sağlayan dolaşım panellerine ekranın sol ve sağ üst köşesinde yer alan ikonlar üzerinden ulaşılıyor. Sol üstte bulunan liste ikonuna dokunulduğunda açılan panelde bulunan arama çubuğu ile TTNET Müzik üzerinde şarkı, albüm veya sanatçı araması gerçekleştirilebiliyor. Yine aynı panel üzerinden en popüler şarkılara, listelere ve radyolara erişim mümkün oluyor. Panelde bulunan güncel sekmesi ise güncel müzik haberlerini TTNET Müzik abonelerine getiren bir portal işlevi görüyor. Bu portalda haberlerin yanı sıra özel röportajlar ve etkinlik bilgileri de yer alıyor.

ttnet-muzik-0006

Ekranın sağ üst kısmında bulunan ikon ise TTNET Müzik abonelerini “Müziğim” bölümüne yönlendiriyor. Bu bölüm üzerinden müzikal tercihler yönetiliyor. “Son Dinlediklerim” sekmesinde tahmin edilebileceği üzere TTNET Müzik’te dinlenen en son şarkılar yer alıyor. “Çevrimdışı Şarkılarım” bölümünde ise internet bağlantısının olmadığı zamanlarda bile dinlenilmesi mümkün kılınan şarkılar gösteriliyor. “Favorilerim” sekmesi, kullanıcıların beğendiği ve yanına “Kalp” işareti koyduğu şarkılar sıralanıyor. Listelerim bölümü ise TTNET Müzik abonelerinin bizzat oluşturduğu müzik listelerini gösteriyor. Söz konusu kontrol panellerine ana ekran üzerinde sola veya sağa doğru sürükleme hareketi yapıldığında da erişilebiliyor.

ttnet-muzik-0007

TTNET Müzik’in yenilenen müzik çalar bölümü de oldukça şık gözüküyor. Albümün görseli ekranın ortasını kaplarken, kontrol araçları da hemen aşağıda konumlandırılmış. En altta bulunan tırnağa dokunulduğunda şarkılara çevrimdışıyken de erişilebilir hâle geliyor. Ekranın sağ alt kısmında bulunan üç nokta ikonu ise ekstra erişim seçeneklerini ortaya çıkarıyor. Bu seçenekler arasında şarkı sözleri de bulunuyor. Şarkı sözlerine mobil uygulamada erişim imkanı verilmesi, TTNET Müzik’in en güzel yönlerinden birini oluşturuyor. Böylelikle abonelerin sevdikleri bir şarkının sözlerine bakmak için başka bir kaynağa başvurmasına gerek kalmıyor. Spotify’ın şarkı sözlerini sadece masaüstü uygulamalarında gösterdiği göz önüne alınınca TTNET Müzik’in sunduğu bu imkan biraz daha değer kazanıyor. Şarkı sözlerine ulaşma imkanı veren sekme üzerinden sanatçının veya albümün sayfasına da erişilebiliyor ya da şarkı bir çalma listesine eklenebiliyor.

ttnet-muzik-0008

Çevrim içi müzik servisleri arasındaki rekabetin dozu oldukça yüksek. Spotify ve Apple Music gibi uluslararası oyuncuların büyük hedefler belirledikleri bu pazarda, TTNET Müzik de çıtayı fazlasıyla yükseğe koyuyor. Çevrim içi müzik deneyiminin bel kemiğini oluşturan iOS ve Android uygulamalarının kullanışlı ve şık tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran TTNET Müzik, katalogunda yabancı menşeili rakiplerinde bulunmayan bazı “niş” Türkçe şarkılar barındırmasıyla da değerine değer katıyor. HD kalitesinde müzik dinleme deneyimi, aylık abonelik bedelinin uygunluğu ve ödeme araçlarının çeşitliliği de platforma avantaj kazandıracak unsurlar arasında bulunuyor. Bir çevrim içi müzik servisi olmanın ötesinde bir tür müzik portalı olarak da nitelenebilecek TTNET Müzik, yenilenen yüzüyle müzik severlerin gözündeki popülaritesini biraz daha artırıyor.

İLGİLİ HABERLER