TSMC kıtlık sürerken yonga fiyatlarını artırıyor

Sonuç olarak elektronik cihaz fiyatları yükselebilir

Dünyanın en büyük yonga üreticisi olan TSMC; Apple, AMD, Nvidia, Qualcomm ve hatta bazı Intel ürünlerinin kullandığı işlemcilerin üretiminden sorumlu şirket olarak biliniyor. Son çıkan bir haber, TSMC’nin ürünlerin çok daha pahalı hale gelmek üzere olduğunu gösteriyor. The Wall Street Journal‘ın yeni bir haberine göre şirket, gelişmiş çiplerinin fiyatlarını yaklaşık yüzde 10 oranında, daha az gelişmiş ürünlerinin fiyatlarını ise yaklaşık yüzde 20 artırmayı planlıyor.

Yarı iletken tedariği, büyük teknoloji ve otomotiv şirketleri için giderek daha önemli bir unsur haline geldi, çünkü çipleri bulmak zor olmayı sürdürüyor. Telefonların, dizüstü bilgisayarların ve oyun konsollarının fiyatlarının belirlenmesinde, asıl malzeme listesinin ötesinde birçok faktör devreye giriyor. Bu nedenle işlemci ve yonga üstü sistem maliyetlerinde yüzde 10 ila 20’lik bir artış, tüketiciler için fiyatta benzer oranda bir artışla sonuçlanmayabilir.

Yine de, bir cihazdaki en önemli ve pahalı bileşenlerden birinin fiyatlarını yükseltmek, dünyanın en popüler cihazlarından bazılarında fiyat artışlarının olabileceği anlamına geliyor. Örneğin, iPhone 12’nin en pahalı üç parçasından ikisi, Qualcomm modemi ve A14 yonga üstü sistemdir. Bu tür bileşenlerin üreticisi TSMC’nin fiyatlarında yapacağı artış, sonuç olarak ürünlerin fiyatlarında da belirli oranda artışa neden olabilir.

Wall Street Journal’ın haberi, Apple’ın TSMC’nin fiyat artışlarından etkilenip etkilenmeyeceğini veya artan çip fiyatları doğrultusunda bu ek maliyetleri müşterilere aktarmayı seçip seçmeyeceğini belirtmiyor. Ancak TSMC, kelimenin tam anlamıyla, Apple’ın iPhone’ları, Mac’leri ve iPad’leri için A serisi ve M serisi çiplerini yapmak için ihtiyaç duyduğu ileri düzeyde ve hacimde çipler yapabilen dünyadaki tek tedarikçidir.

Buna ek olarak, Apple CEO’su Tim Cook, şirketin son kazanç raporu toplantısında, özellikle eski, daha az gelişmiş çipler için bu sonbaharda piyasaya çıkacak iPhone ve iPad ürünlerinde yarı iletken tedarik kısıtlamalarının olabileceği konusunda uyarmıştı.

İyi haber şu ki, artan fiyatlar kıtlığı kısmen tetikleyen talebin bir kısmını azaltarak TSMC için bazı arz sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu fiyat artışı TSMC’nin, ABD’nin Arizona eyaletindeki 12 milyar dolarlık üretim merkezi ve diğer projeler gibi planlara 2023’e kadar 100 milyar dolar harcamayı da içeren, kapasite artırma konusundaki iddialı yatırımları için ihtiyaç duyduğu parayı toplamaya devam etmesine yardımcı olacak. TSMC, en son üç aylık kazanç raporunda, kıtlıkların muhtemelen 2022’ye kadar uzayacağı konusunda daha önce uyarmıştı.

iPhone 14 tamamen yeni tasarımla gelebilir

iPhone 13 serisi henüz birkaç gün önce piyasaya çıktı. Ancak bu, gelecek yılın iPhone'ları için dedikoduların etrafta dolaşmaya başlamasını engellemiyor. 9to5Mac'in haberine göre; Bloomberg'in...

Netflix Tudum etkinliğinden öne çıkan duyurular ve fragmanlar

Netflix, cumartesi günü ilk Tudum etkinliğini gerçekleştirdi. Pek çok şeyin gösterimi bu üç saatlik canlı yayında yer aldı. 70'den fazla dizi ve 28 film...

The Witcher 2. Sezon fragmanı ve 3. sezon müjdesi geldi

Netflix'in Tudum etkinliğinde çok sayıda Geralt of Rivia içeriği vardı. The Witcher'ın yaklaşan ikinci sezonu, yayıncının büyük gösterisinde önemli bir varlıktı. Hayranlar, Continent'te yaşamın...

Riot Games’in ilk Netflix dizisi Arcane’in fragmanı yayınlandı

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun