TSMC 4 nm üretim takviminde hedefinin ilerisinde

google news abone ol

En son inovasyonları N5A, N6RF ve 3DFabric’i duyuran çip üreticisi TSMC, 4 nm mimarisiyle üretim sürecinde de belirlediği takvimin ilerisine geçmiş durumda. Kaynaklar şirketin 3 nm üretim hedefinde de planları doğrultusunda ilerlediğini belirtti.

4 nm için deneme üretimi 2021’in üçüncü çeyreğinde başlayacak. Normal şartlar altında deneme üretimi için 2021’in dördüncü çeyreği hedeflenmişti. 3 nm mimarisinin ise 2022’de hazır hâle geleceği konuşuluyor.

TSMC, 5 nm devreleri üzerinde geliştirdiği N5A teknolojisiyle ilgili bilgileri de paylaştı. Otomotiv endüstrisi için daha güçlü ve verimli bir çözüm sunmayı amaçlayan şirket, yapay zekâ temelli özellikleri desteklemeyi ve araçların kokpitlerini dijitalleştirmeyi hedefliyor.

N6RF teknolojisinin merkezinde ise 5G ve Wi-Fi 6/6e bulunuyor. N6RF transistörleri mevcut nesil RF teknolojisine kıyasla yüzde 16 oranında daha yüksek performans vadediyor. hem sub-6 GHz hem de mmWave bantlarında verimliliğin arttığı da dikkat çekilen noktalar arasında bulunuyor.

4 nm mimarisinde hedefinin ilerisine geçen TSMC, 3DFabric teknolojisiyle ilgili detayları da paylaştı. Bu teknoloji sayesinde 3D silikon yığınlama ve paketleme kapasitesini geliştirmeyi hedefleyen şirket, daha küçük çiplerle daha yüksek güç sunmayı vadediyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

Avrupa Birliği’nden Twitter’a Dijital Servisler Yasası uyarısı

Avrupa Birliği Twitter'ı ve yeni sahibi Elon Musk'ı kurallarına uyulması konusunda uyardı. Avrupa Birliği'nin Dijital Servisler Yasası'ndan sorumlu komiseri Thierry Breton, mikro blog servisinin...

ÖNE ÇIKANLAR