Trump’a bir engel de YouTube’dan geldi

YouTube, yaptığı paylaşımda Donald Trump’a ait kanalın yeni video yükleme özelliğini 7 gün süreyle kapatıldığını duyurdu. YouTube, bu kararın gerekçesi olarak artan şiddet çağrılarını gösterdi. Şirketin iddiasına göre, Trump tarafından yapılan şiddet çağrıları YouTube kurallarını ihlal etti. Bundan dolayı, Trump’ın son yüklenen videosu kaldırılıp, kanala yeni video ekleme özelliği de 7 günlüğüne kapatıldı.

Geçtiğimiz günlerde Twitter, attığı tweetler nedeniyle Donald Trump’ın hesabını kalıcı olarak kapatmıştı. Gündeme bomba gibi düşen bu olayın ardından Facebook ve Instagram da Twitter’ın izinden gitmiş, Trump’ın hesapları kalıcı olarak kapatılmıştı. Bugün itibarıyla gündeme düşen gelişme, Trump’a yapılan ambargonun çığ gibi büyüdüğünü kanıtlar nitelikte. YouTube yetkilileri, şiddete yönelik eğilimlerin artışına dair endişelerinden ötürü Donald Trump’ın kanalına yaptırım uyguladıklarını açıkladı.

YouTube, 13 Ocak itibarıyla yapmış olduğu açıklamayla Donald Trump’ın kanalına yüklediği son içerikleri kaldırdığını açıkladı. Ancak Trump’a YouTube tarafından gelen tek engel son videonun silinmesi değil; Donald Trump, aynı zamanda kanalına 7 gün boyunca yeni video da yükleyemeyecek. Bunların yanı sıra, Trump’a ait YouTube kanalındaki videolara süresiz olarak yorum kapatma yaptırımı da geldi. Yani, Trump’ın hiçbir videosuna yorum yapılamayacak.

YouTubeInsider adlı Twitter hesabından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer alıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Twitter hesabınız askıya alındığında veya kilitlendiğinde haber verecek

1.) Yaptığımız incelemeler sonucunda, artan şiddet eğilimlerine ilişkin endişelerimizi göz önünde bulundurduk ve politikamızı ihlal eden Donald J. Trump’a ait YouTube kanalına yüklenen yeni içerikleri kaldırdık. An itibarıyla Donald Trump YouTube kanalının 1 ihtarı var ve bu kanala yeni içerik yükleme özelliği, en az 7 gün olmak üzere, geçici olarak devre dışı bırakıldı.

2.) Artan şiddet eğilimine ilişkin endişelerimizi de hesaba katarak, tıpkı bu durumdaki diğer kanallara yaptığımız gibi, Başkan Trump’a ait kanaldaki videolara yorum yapma özelliğini süresiz olarak devre dışı bırakıyoruz.

ABD’de sular bir türlü durulmazken, Donald Trump için de görünüşe göre işler hiç yolunda gitmiyor. Bundan sonrası için Donald Trump ve ABD’yi nasıl bir sürecin beklediği ise merak konusu.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...