Manşetler

Cep telefonu, bilgisayar ve tabletlerde TRT bandrol ücretinde artış

trt bandrol ücretleri

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) gelirleri içinde elektrik faturalarından alınan payın önemli bir yeri vardı. Geçtiğimiz aylarda, artan elektrik fatura bedellerindeki yükü hafifletmek adına bu pay kaldırılmıştı. Sözcü‘nün haberine göre, TRT’nin gelir kayıplarının kısmen de olsa telafisi amacıyla cep telefonu, bilgisayar ve tabletlerde TRT bandrol ücretleri artırıldı.

Resmi Gazete’nin 26 Mayıs 2022 tarihli nüshasında yayınlanan “Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Bunların Dışında Kalan Radyo ve Televizyon Yayınlarını Almaya Yarayan Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” başlıklı karar ile bu artışın duyurusu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karar doğrultusunda, bandrole tabi eşyanın cins ve gümrük tarife istatistik pozisyonlarının (GTİP) yer aldığı liste değiştirildi. Bandrole tabi cihazlar ve bandrol oranlarının yer aldığı listeye bakıldığında, ilave bir yazılım veya donanım desteği olsun veya olmasın doğrudan, internet üzerinden veya başka bir yolla her türlü görsel veya işitsel yayınları alabilen cihazların bandrol oranları yenilendi.

Televizyon, video kameralar ve radyolarda yüzde 16 olan TRT bandrol ücretleri oranı sabit bırakılırken, cep telefonlarında yüzde 10 olan oran yüzde 12’ye, akıllı saatlerde yüzde 8 olan oran yüzde 14’e, bilgisayar ve tablette ise yüzde 2 olan oran yüzde 4’e çıkartıldı.

Radyolu ve/veya TV’li ışıldak, radyolu kulaklık, radyolu fotoğraf makinesi, radyolu adım sayar, radyolu kalemler, radyo ve/veya TV’li banyo sistemleri, navigasyon cihazları, radyo ve/veya TV eklentili koşu bantları, radyo ve/veya TV eklentili buzdolapları, DVD-VCD player ve benzerleri, cep tipi MP3/MP4 çalar ve benzerleri, ev sinema sistemleri, taşıtlarda kullanılmaya mahsus navigasyonlu multimedya cihazları gibi diğer cihazlarda yüzde 8 olan TRT bandrol payı yüzde 14’e çıkarıldı.

Yapılan bu TRT bandrol ücretleri artışının son kullanıcı fiyatlarına zam olarak yansıyıp yansımayacağı ise üreticilerin ve satıcıların inisiyatifinde olacaktır. Kârdan ödün vermek istemeyenler bunu fiyatlarına artış olarak yansıtabilirler.

İLGİLİ HABERLER