Ulaşım

Togg Akıllı Cüzdan ile yenilikçi bir mobilite deneyimi

Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası Togg, CEO M. Gürcan Karakaş’ın Barselona’da düzenlenen Avalanche Summit 2023 etkinliğinde yaptığı konuşmada, dünyada ilk kez akıllı cihaza entegre dijital varlık cüzdanı ve bu cüzdanın içinde yer alan akıllı cihaz ve batarya pasaportları hakkında bilgi verdi. Avalanche tabanlı bu yenilikçi çözüm, kullanıcıların cihaz ve batarya ile ilgili tüm bilgilere anında ulaşmasını sağlıyor.

Togg’un akıllı cüzdanı, hareket halindeyken dijital varlıklarına erişim, güvenli saklama ve aktarma imkanı sunuyor. Ayrıca blok zinciri tabanlı oyunları akıllı cihaz üzerinde oynama gibi pek çok kullanım senaryosu da sunuluyor. Togg, ilk defa akıllı cihaz ve batarya pasaportlarını bu cüzdan içinde oluşturarak, kullanıcıların cihaz parçalarının değişimi, servis bilgileri ve tedarik süreçleri gibi bilgilere güvenilir ve kolay bir şekilde erişebilmesine imkan tanıyor.

Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, bağımsız ekosistemleri birbirine bağlayarak kullanıcı dostu bir platform geliştirdiklerini ve yenilikçi çözümleriyle kullanıcıların mobilite deneyimini başka bir noktaya taşımak istediklerini ifade etti.

Karakaş, “Avalanche üzerine geliştirdiğimiz bu cüzdanla kullanıcılar hareket halindeyken dijital varlıklarına erişme, bunları güvenli bir şekilde görüntüleme, saklama ve aktarma, blok zinciri tabanlı oyunları akıllı cihaz üzerinde oynayabilme dahil sınırsız sayıda kullanım senaryosuna sahip oluyor. Şimdi de bu cüzdan içinde ilk kez akıllı cihaz pasaportu ile batarya pasaportunu oluşturuyoruz. Kullanıcılar bu pasaport sayesinde blok zincir üzerinden cihaz parçalarının değişimi, servis bilgileri, tedarik zincirindeki süreçler gibi her türlü bilgiye güvenilir ve kolay bir şekilde erişebilecek. Parçaların nerede üretildiğinden tutun da bakım tarihine kadar akıllı cihaza ait her türlü bilgiye anında sahip olabilecek. Benzer şekilde batarya pasaportunu da kullanıcıların hizmetine sunacağız. Farasis Energy ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurduğumuz Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri’nin ürettiği bataryaların pasaportunu, elektrikli araçların bataryalarına ilişkin tüm bilgileri içeren bir belge olarak düşünebilirsiniz. Bu belge, bataryanın üretim tarihinden kapasitesine, yaşına ve sağlık durumuna kadar birçok bilgiyi içeriyor. Bu bilgilerin blok zincir üzerinde tutulması, bataryanın kökenini doğrulamaya ve izlenebilirlik sağlamaya yardımcı oluyor. Aynı şekilde karbon emisyonları ve sürdürülebilirlik performansı gibi takip edilmesi gereken konular da izlenebilir hale geliyor. Birbirinden bağımsız ekosistemleri birbirine bağlamak ve kesintisiz akıllı yaşam çözümleri üretmek üzere blok zinciri teknolojisi üzerindeki çalışmalarımızı güçlü iş ortaklıklarıyla sürdüreceğiz. Yenilikçi çözümlerimizle kullanıcıların mobilite deneyimini başka bir noktaya taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER