Tinder’ın kurucuları Match Group aleyhine tazminat davası açtı

tinder Tinder dünyanın en popüler çöpçatan servisleri arasında başı çekiyor. Servisin kurucularından üçü ve hem eski hem de mevcut kıdemli müdürlerinden bazıları, platformun çatı şirketleri Match Group ve IAC aleyhine dava açtı.

İnternette de paylaşılan dava dilekçesine göre, Match Group ve IAC, Tinder’ın değerini düşürmek ve çalışanların hisse seçeneklerini elinden almak amacıyla finansal bilgiler üzerinde manipülasyon yapmakla suçlanıyor. Davacıların talep ettiği toplam tazminat bedeli ise 2 milyar doları buluyor.

Dava dosyasına göre; 2017, 2018, 2020 ve 2021’de Tinder üzerinde değerleme yapılması gerekiyor. Bu değerleme sırasında şirket çalışanları hisse seçeneklerini değerlendirmeye alabiliyor. Davacılara göre, IAC 2017’de şirketin değerini kasıtlı olarak aşağıya çekerek 3 milyar dolar olarak gösterdi. Aynı eylemi 2015’te de gerçekleştiren IAC’nin Tinder’ın artan popülaritesine rağmen değerini düşük göstermesi dikkat çekti. Ardından platformu sessiz sedasız Match Group bünyesine entegre eden IAC’nin böylelikle çalışanların hisse opsiyonlarından daha fazla para kazanmasını sağladığı iddia ediliyor. Dava dilekçesine göre, IAC şirketin gerçek değerini açıklayacağını söyleyen çalışanlarını da işten çıkarmakla tehdit etti.

Tinder’ın kurucuları Sean Rad, Justin Mateen ve Jonathan Badeen, üç mevcut ve dört eski yöneticisinin isimleri davacılar arasında yer alıyor. Dava dosyasında Sean Rad’ın yerine geçici olarak CEO koltuğuna oturan CEO Greg Blatt’ın 2016’daki bir şirket partisinde pazarlama ve iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Rosette Pambakian’a cinsel tacizde bulunduğu da iddia ediliyor. Dava dosyasına göre, söz konusu olay Blatt’ın Tinder’ın değerinin düşük gösterilmesine öncülük eden kişi olması nedeniyle kapatıldı.

IAC ve Match Group tarafından kısa süre önce paylaşılan finans raporunda, Tinder’ın 800 milyon dolar gelir hedefine yaklaştığı belirtilmişti. Davacılara göre, söz konusu hedef Tinder geçtiğimiz yıl Match Group bünyesine alınmadan önce yüzde 75 oranında daha fazlaydı.

IAC ve Match Group tarafından The Wall Street Journal’a gönderilen açıklamada ise Tinder çalışanlarına hisse seçeneklerine karşılık olarak milyarlarca dolarlık ödeme yapıldığı belirtildi. Açıklamada, Sean Rad ve diğer davacıların değerleme konusunda iki küresel yatırım bankasıyla yapılan anlaşmayı beğenmedikleri için böyle bir yolu seçtikleri öne sürüldü.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun