Teknoloji

Tim Cook iPhone’larda Sony’nin görüntü sensörlerinin kullanıldığını doğruladı

tim cook apple sony

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin tedarikçi turnesi kapsamında gittiği Japonya’da yaptığı bir paylaşımla iPhone’larda Sony’nin görüntü sensörlerinin kullanıldığını doğruladı. Twitter paylaşımında “iPhone için dünyanın önde gelen kamera sensörlerini geliştirme konusunda 10 yıldan uzun bir süredir Sony ile iş birliği yapıyoruz” ifadesini kullanan Cook, kendisine Sony’nin Kumamoto’daki fabrikasını gezdiren Sony CEO’su Kenichiro Yoshida’ya da teşekkür etti. Bu paylaşımdaki fotoğraflarda Cook, kendi şirketinin telefonları olan iPhone’ları incelerken görülüyor.

Apple iPhone’larda kullanılan bileşenlerin üreticileri konusunda genellikle sessiz kalmayı tercih ediyor. Dolayısıyla Sony ile yapılan iş birliğinin CEO Tim Cook tarafından doğrulanması kayda değer bir olay niteliği taşıyor. Apple’ın internet sitesinde iPhone kameralarının özellikleri paylaşılsa da, kullanılan sensörlerin adı açık şekilde verilmiyor.

Apple’ın iPhone’ların kamera sensörleri için Sony ile çalıştığına dair işaretler uzun süredir mevcuttu. 2015 tarihli bir The Wall Street Journal haberinde Apple’ın iPhone 6’da iki Sony sensör kullandığı belirtilmiş, iFixit tarafından yapılan söküm işlemleri de şirketin Sony tercihini doğrulamıştı.

Tim Cook’un ziyareti Apple-Sony iş birliğinin süreceğini gösteriyor

Sony görüntü sensörü pazarının lideri konumunda. Şirketin pazar payının yüzde 44 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Sony’nin en yakın rakibi olan Samsung’un pazar payı ise yüzde 18.5 seviyesinde.

Tim Cook’un ziyareti, Apple ve Sony arasındaki iş birliğinin önümüzdeki dönemde de süreceğini gösteriyor. Nikkei Asia’nın haberine göre, iki şirketin yeni iPhone’lar için birlikte çalıştığını gösteren bazı işaretler de mevcut. Sony’nin daha fazla ışık çeken ve eksik ya da aşırı pozlamayı engelleyen yeni bir sensör geliştirdiği ve bu sensörün yeni nesil iPhone’larda kullanılacağı söyleniyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER