Tim Cook Apple’ın NSA için sınırsız bir kaynağa dönüşmesini istemiyor

tim-cook-apple-tv-150914

Apple’ın gizlilik ve güvenlik önlemleri geride kalan bir aylık dönemde pek çok kişi tarafından mercek altına alınmıştı. Önce ünlülerin özel fotoğraflarının sızmasına neden olan saldırıyla gündeme gelen şirket, daha sonra akıllı telefonlarının insanların cüzdanlarının yerine geçmesi için tasarladığı Apple Pay’i duyurmuş; bu da Apple’ın güvenlik ve gizlilik kriterlerinin bir kez daha konuşulmasına neden olmuştu. Ünlü gazeteci ve televizyon programcısı Charlie Rose’a konuşan Apple CEO’su Tim Cook, şirketin müşterilerine ait bilgileri biriktirme gibi bir arzusunun olmadığını ifade ederken, kullanıcıları bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.

İşlerinin kullanıcılara ait bilgilere sahip olmanın üzerine kurulmadığını, kullanıcılarının ürünleri olmadığını belirten Cook; ürünlerinin iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac’ler olduğunu yeniden hatırlattı. Farklı bir şirketi yürüttüklerinin altını çizen Apple CEO’su, insanlardan şirketlerin nasıl para kazandığını kendilerine sormalarını istedi. Kamuoyunun parayı takip etmesi gerektiğini dile getiren Cook, kişisel veriler üzerinden para kazanılması durumunda insanların endişelenmeye hakkı olduğunu ifade etti. Kullanıcıların verilere ve şirketlere olan bitenler konusunda da bilgi sahibi olması gerektiğini ve şirketlerin şeffaf olması gerektiğini vurguladı.

Apple kullanıcılarına ait iMessage veya e-postaları okumadıklarını söyleyen Cook, şirketin amacının ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan (NSA) gelen veri talepleri için sınırsız bir kaynağa dönüşmemek olduğunu belirtti. Cook yüz milyonlarcak kullanıcıya sahip olduklarını, ancak kendilerine çok az sayıda talep geldiğini ifade etti. Apple CEO’su çok az miktarda veri saklamalarının bu durumda etkili olduğunu ve veri talep eden kurumlar için sınırsız bir kaynak olmadıklarının altını çizdi.

ABD’nin veri toplamaya yönelik yaklaşımını da eleştiren Cook, devletin çok fazla veri toplama hatasına düştüğünü belirtti. Cook Obama yönetiminin bu yaklaşımı değiştirme konusunda istekli olduğuna inandığını da sözlerine ekledi.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

REKLAM

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun