Tim Cook: FBI ile kavgamız veri koruma sorumluluğuyla ilgili

Tim Cook

Apple’ın iPhone SE’yi ve 9.7 inç ekranlı iPad Pro’yu tanıtacağı etkinlik, şirketin FBI ve ABD Adalet Bakanlığı ile kozlarını mahkeme önünden paylaşmasından bir gün önce gerçekleşmesi nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Şirketin etkinlikte FBI ile girdiği şifreleme kavgasına dair açıklamalarda bulunması pek çok kişinin ortak beklentisiydi. Bu beklentiyi gerçeğe dönüştüren isim Apple CEO’su Tim Cook oldu.

“iPhone’u sizler, müşterilerimiz için geliştirdik.” diyen Cook, Amerikan halkına seslenerek “Bir ulus olarak devletin verilerimiz ve gizliliğimiz üstünde ne kadar kontrolü olduğuna karar vermemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Devletle bu şekilde karşı karşıya gelmeyi beklemediklerini itiraf etmekten de kaçınmayan Apple CEO’su, kullanıcı verilerini ve gizliliğini koruma konusunda sorumlu olduklarına yürekten inandıklarının altını çizdi.

Apple ve FBI arasındaki mücadele, 16 Şubat tarihinde mahkemenin Apple’dan şifrelenmiş telefonlara erişimi sağlayacak bir iOS versiyonu geliştirmesini istemesiyle başlamıştı. Bu talebe şiddetle karşı çıkan Apple, talebi hem tehlikeli hem de anaysaya aykırı olarak nitelemişti. Önümüzdeki kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimleri nedeniyle pek mümkün gözükmese de, hem Apple hem de FBI sorunun çözümü için ABD Kongresi’ni işaret etmişti.

Apple ve FBI arasındaki tartışmanın nasıl bir seyir izleyeceği konusunda yarın itibarıyla daha somut bir fikir edinmek mümkün olacak. Mahkeme talebine Apple’ın itirazının ardından başlayan sürecin ilk davası yarın itibarıyla görülecek. Sürecin ilk celsede çözülmesi, şu an için pek olası gözükmüyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...