Teknoloji

TikTok yapay zekânın desteğiyle yazıları resme dönüştürecek

tiktok yapay zeka

TikTok yapay zekâ desteğiyle yazıları görselleştirmeyi sağlayan yeni aracını kullanıcılarıyla buluşturuyor. Henüz tam anlamıyla “gelişmeyen” bu araç, “yapay zekâ destekli bir yeşil ekran” olarak tanımlanıyor. TikTok’un iOS ve Android uygulamalarında kullanıma sunulan bu araç, yazılı tanımları görsellere dönüştürüyor.

TikTok’un aracı bu hizmeti sunan ilk araç değil. Open AI tarafından geliştirilen DALL-E de benzer bir hizmeti daha gelişmiş şekilde veriyor. Bu özelliği basit tutmayı tercih eden TikTok, tamamen gerçekçi görseller yerine daha soyut resimler oluşturuyor. Bu görseller kullanıcıların videoları için arka plan olarak ayarlanabiliyor.

The Verge sitesinin haberine göre, TikTok’un bu tercihinin temelinde bazı güçlü nedenler olabilir. İhtiyaç duyulan işlemci gücü bir problem gibi görünmese de, potansiyel sonuçlar sorun yaratabilir. Hâlihazırda cinsellik veya şiddet barındıran görsellerin oluşturulması engelleniyor. Bunun seçilen anahtar kelimelerle de bağlantılı olabileceği belirtilse de, TikTok’un yasal sorunlardan kaçınmak için böyle bir tercihte bulunması doğal görünüyor.

tiktok yapay zeka TikTok yapay zekâ destekli görsel oluşturma aracıyla bu teknolojiyi daha geniş kitlelere yaymayı amaçlıyor. DALL-E gibi araçlar hâlâ sınırlı bir kitle tarafından kullanılabiliyor. 1 milyardan fazla aylık kullanıcısı bulunan TikTok, görsel oluşturma teknolojisini büyütmek için en uygun araçlar arasında yer alıyor.

İLGİLİ HABERLER